mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Aktywne hamowanie w ciężarówkach

Aktywne hamowanie w ciężarówkach

Oto nowy kamień milowy w technologii bezpieczeństwa samochodów ciężarowych. Mercedes wprowadza właśnie system Active Brake Assist 2, który zmniejszy ryzyko lub skutki kolizji.

Aktywne hamowanie w ciężarówkach

Dotychczas system bezpieczeństwa uruchamiał hamowanie awaryjne wyłącznie w przypadku poważnego zagrożenia najechania na wolniejszy pojazd z przodu, teraz Active Brake Assist 2 rozpoczyna manewr hamowania również w razie ryzyka najechania na pojazd stojący, na przykład w niespodziewanym korku na autostradzie.

Za pomocą wiązek radarowych system Active Brake Assist 2 przeszukuje obszar w odległości od 1-200 m na pasie ruchu przed pojazdem, obliczając jednocześnie różnicę prędkości obu pojazdów oraz odległość dzielącą go od poprzedzającego pojazdu lub nieruchomej przeszkody. Gdy przy niezmienionym sposobie jazdy istnieje zagrożenie wypadku, system powiadamia kierowcę sygnałem optycznym w postaci czerwonego trójkąta oraz sygnałem dźwiękowym. Jeśli ryzyko kolizji się zwiększa, system rozpoczyna hamowanie.

System ostrzegania został zaprojektowany tak, że kierowca ma możliwość samodzielnego złagodzenia krytycznej sytuacji; uruchomione przez Active Brake Assist 2 hamowanie z siłą maksimum 50 % daje kierowcy czas niezbędny do samodzielnego zapobieżenia kolizji.
W porównaniu z innymi opracowywanymi systemami,  Active Brake Assist 2 ma decydujące zalety. Sprawdzone rozwiązania techniczne wykorzystujące działanie radarów pracują bez zakłóceń we wszelkich warunkach pogodowych i oświetleniowych. System Active Brake Assist działa też w pełnym zakresie prędkości rozwijanych przez samochód ciężarowy, od powolnej jazdy z prędkością szybkiego marszu pieszego do prędkości poruszania się autostradą z zastosowaniem ogranicznika,  tzn. od 0 km/h do 89 km/h.

System Active Brake Assist 2 zastąpi dotychczasowy na przełomie roku. Jak dotychczas, Mercedes-Benz w dalszym ciągu promuje rozpowszechnianie systemu Active Brake Assist poprzez oferty pakietów wraz z innymi systemami bezpieczeństwa jazdy, po atrakcyjnych cenach.


Podobne wiadomości:

Mercedes Sprinter - pierwsze zdjęcia wnętrza

Mercedes Sprinter - pierwsze zdjęcia wnętrza

Ciężarówki i Autobusy 2017-12-05

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie...

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando