mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Akumulator w karoserii

Akumulator w karoserii

Inżynierowie pracujący nad ekologicznymi samochodami mieli przez ostatnie lata nie lada problem z utrzymaniem ich masy. Nie trzeba tłumaczyć, że lżejszy samochód nie tylko lepiej jeździ i przyspiesza, ale także spala. Na ratunek przychodzi nowa technologia opracowana przez szwedzki koncern.

Akumulator w karoserii
Inżynierowie Volvo opracowali technologię, która w łatwy sposób pozwoli magazynować energię, a nie ucierpią przy tym inne parametry samochodu. Otóż zamierzają oni wbudować akumulatory w różne części karoserii. Na pierwszy rzut oka brzmi to trochę banalnie, ale technologia jest bardzo skomplikowana.

Kluczem do sukcesu jest tutaj połączenie włókna węglowego oraz żywicy polimerowej. Dzięki temu powstaje bardzo zaawansowany nano-materiał umożliwiający osadzenie w nim tzw. superkondensatorów. Dzięki tej technologii, takie elementy samochodu jak drzwi, maska, klapa bagażnika czy dach będą mogły przechowywać energię, która potem będzie wykorzystywana do różnych zadań. Materiał ten będzie miał na tyle odpowiednią sztywność i plastykę, że nie będzie odróżniał się od tradycyjnej konstrukcji.

Pierwszą rzeczą, której będzie można pozbyć się z samochodu to ciężkie i wcale nie ekologiczne w produkcji akumulatory. Kwestia zmniejszonej ilości miejsca w autach hybrydowych będzie w następnych latach coraz słabszym argumentem. Nierzadko akumulatory zajmują nawet 15 procent masy całkowitej samochodu. Oszczędności powinny być zatem zauważalne.

Energia zmagazynowana w różnych częściach nadwozia będzie wykorzystywana na przykład do zasilania silnika elektrycznego w aucie hybrydowym. Poza tym może spełniać różne zadania. Indywidualnie zasilać reflektory, wycieraczki czy zestaw audio. Ładowanie będzie się odbywać poprzez hamowanie z rekuperacją energii lub podłączenie samochodu do wtyczki. Co ciekawe, dzięki temu rozwiązaniu ładowanie energii będzie odbywać się dużo szybciej niż w przypadku konwencjonalnej baterii.

Druga sprawa jest taka, że superkondensatory wykazują się dużo większą żywotnością niż tradycyjne akumulatory. Wszystko za sprawą włókna węglowego, które zostało użyte do ich konstrukcji. Dzięki takim rozwiązaniom karbon w następnych latach będzie coraz powszechniej używanym materiałem. Przełomem jest tutaj wchodząca na rynek Alfa Romeo 4C, która nie jest supersamochodem kosztującym miliony, a zbudowano ją w dużej mierze w oparciu o włókno węglowe.

Według inżynierów Volvo nowoczesny akumulator umieszczony w klapie bagażnika wystarczy w zupełności, żeby zastąpić tradycyjny akumulator używany dziś w samochodach.

Jedyna kwestia, jaka nie została jeszcze do końca zbadana, to bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ciekawi nas na przykład, co stanie się ze skumulowaną energią w momencie wypadku? Dlatego będziemy musieli poczekać jeszcze dobrych parę lat, zanim to rewolucyjne rozwiązanie na dobre zadomowi się w samochodach jeżdżących po naszych ulicach.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo hybryda akumulator

Podobne wiadomości:

Skandynawskie dzieło sztuki - Volvo Coupe...

auto motor i sport 0000-00-00

Volvo już oficjalnie przedstawiło swój prototyp samochodu sportowego, korzystającego z nowej rodziny silników.

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-26

Komentuj:

~robin 2013-11-07

"podłączenie samochodu do wtyczki" - chyba raczej do gniazdka ?

Hq-Aero-Dynamic_p 2013-10-28

Trudno się z tym nie zgodzić,akurat umieszczając akumlator w taki sposób możemy sami prowokować niebezpieczeństwo ustalając środek cieżkości w jednym punkcie. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Pozdrawiam www.hq-aero-dynamic.pl

~marik 2013-10-18

to samo sobie pomyślałem , czytająć ten artykuł, ciekawa kwestia

~No dobra, ale... 2013-10-18

Wszystko fajnie, tylko że obecnie akumulatory w hybrydach są umieszczone dość nisko i środek ciężkości jest nisko. Jeżeli teraz tą całą masę powkładamy w różne elementy karoserii to środek ciężkości idzie w górę a to wiadomo czym bedzie skutkować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.