mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Alfa Mito z innowacyjną przekładnią

Alfa Mito z innowacyjną przekładnią

Choć oficjalna premiera tej przekładni odbędzie się na wystawie w Paryżu wraz z modelem Giulietta, to już do salonów Alfy Romeo trafia dwusprzęgłowa skrzynia TCT w modelu Mito.

Alfa Mito z innowacyjną przekładnią
Innowacyjna skrzynia biegów "Alfa TCT" to 6-biegowa, automatyczna przekładnia z podwójnym suchym sprzęgłem najnowszej generacji, zapewniająca komfort i sportowe parametry przewyższające te oferowane przez tradycyjne, automatyczne skrzynie biegów. Ponadto cechuje ją zwiększona wydajność i ograniczenie w zużyciu paliwa. Wyposażona w skrzynię "Alfa TCT" Alfa MiTo będzie średnio spalać 7,1 l/100km w cyklu miejskim, emitować 126 g CO2/km oraz przyspieszać od 0 do 100km/h w 8,2 sekundy. Dla porównania samochód z tym samym silnikiem ale wyposażony w ręczną skrzynią biegów osiąga wartości odpowiednio: 7,4 l/100Km, 129 g/km i 8,4 sekundy.

Należy podkreślić, iż skrzynia biegów "Alfa TCT" współdziała interaktywnie z układem kierowniczym i hamulcowym samochodu oraz z systemami Alfa DNA, Start&Stop, ABS, silnikiem oraz systemem Hill Holder (ułatwia ruszanie na wzniesieniach). Ponadto, należąca do nowoczesnej rodziny skrzyń 6-biegowych nowa przekładnia może się pochwalić 23 oficjalnymi patentami w 3 kategoriach: kontrola skrzyni biegów, mechanika skrzyni biegów i siłowniki skrzyni biegów.

Opracowane i produkowane przez FPT - Fiat Powertrain Technologies, nowe przekładnie "Alfa TCT", koncepcyjnie, składają się z dwóch połączonych równolegle skrzyń biegów, z których każda posiada swoje sprzęgło, co umożliwia wybranie i włączenie kolejnego biegu, kiedy poprzedni jest jeszcze załączony. Zmiana biegu jest zatem wykonywana poprzez stopniową zmianę sprzęgła, co zapewnia ciągłość dostarczanego momentu obrotowego, a zatem i napędu. Efektem jest większy komfort oraz bardziej sportowe wrażenia z jazdy gwarantowane przez krótsze czasy zmian przełożeń, możliwość wyboru pomiędzy trybem ręcznym i automatycznym oraz praktycznie zerowa strata mocy w momencie zmiany biegów. Ponadto, koszty zakupu, konserwacji i eksploatacji ulegają obniżeniu, a zużycie paliwa zmniejszeniu, również dzięki zastosowaniu systemu Start&Stop (do 10% mniej w porównaniu z tradycyjną automatyczną skrzynią biegów sterowną układem hydraulicznym z konwerterem momentu obrotowego).

Kolejne właściwości nowej przekładni „Alfa TCT" to elastyczność zastosowania, dzięki kompaktowej formie elementów, oraz podwójne suche sprzęgło (rodzaj sprzęgła, gwarantujący najwyższy stopień wydajności pod względem zużycia paliwa wśród automatycznych skrzyni biegów). Porównując sprzęgła suche (Dry) ze sprzęgłami olejowymi (Wet), można stwierdzić, że te pierwsze rozpraszają energię tylko w fazie uślizgu podczas zmiany biegu i ruszania, podczas gdy sprzęgła typy Wet, pracując cały czas w kąpieli olejowej, generują straty w wyniku tarcia, jak w przypadku konwencjonalnych automatycznych skrzyni. Co więcej, wymagają wymuszonego chłodzenia olejem, a więc ciągłego rozpraszania energii dla pompy oleju (nieobecnej w sprzęgłach suchych). Ponadto, w automatycznej skrzyni biegów typu mokrego potrzebnych jest około 4,8 litrów oleju więcej niż w wersji suchej, zawsze z tego samego powodu - konieczność chłodzenia sprzęgła (w ten sposób zwiększa się masa i wzrastają straty).

Na polskim rynku Alfa Romeo Mito z przekładnią TCT oraz turbodoładowanym silnikiem benzynowym 1.4 MultiAir Turbo o mocy 135KM jest dostępna w wersji wyposażenia Progression oraz Distinctive w cenie, wynoszącej odpowiednio 70.900 zł oraz 75.900 zł .

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Alfa Romeo MiTo
Alfa Romeo MiTo
Cena podstawowa już od: 54 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-3dr.

Podobne wiadomości:

Alfa Romeo Stelvio w wersji coupe

Alfa Romeo Stelvio w wersji coupe

Aktualności 2016-12-28

MiTo – nowa skrzynia biegów Alfa TCT

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.