mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Alibaba wyprodukuje "internetowy samochód"

Alibaba wyprodukuje "internetowy samochód"

Światowy potentat na rynku e-commerce wchodzi w nową gałąź przemysłu. Chińska firma zamierza dołączyć do grona firm technologicznych, takich jak Google czy Apple, posiadających stworzony przez siebie samochód.

Alibaba wyprodukuje

Potentat internetowy z Kraju Środka postanowił zrobić kolejny krok w rozwoju wchodząc w świat motoryzacji. W sieci pojawiła się informacja o modelu RX5. Jest to SUV nad którym Alibaba pracuje wraz z koncernem SAIC.

Głównym celem obu firm jest zmiana postrzegania samochodu jako wyłącznie środka transportu. Nowy samochód otrzyma specjalnie zaprojektowany system operacyjny YunOs, który zrobi z niego "internetowy samochód". Nie chodzi tutaj wyłącznie o dostęp do globalnej sieci za pośrednictwem samochodu, ale możliwość łączenia się i komunikacji między samymi pojazdami tworząc specjalny "ekosystem". Producent nawiązuje do modnej koncepcji "internetu rzeczy" (ang. Internet of Things), w której różne przedmioty codziennego użytku mogą gromadzić, przetwarzać i wymieniać dane za pośrednictwem sieci.

W przypadku SUV-a stworzonego przez firmy Alibaba i SAIC chodzi głównie o możliwość rezerwowania i płacenia za miejsca parkingowe, paliwo na stacji benzynowej czy zakupy w kawiarni poprzez system płatności Alipay stworzony przez chińską platformę. Każdy kierowca posiadałby unikalne "ID", które pozwoliłoby systemowi operacyjnemu w samochodzie dostosowywać wszystkie ustawienia i preferencje dla konkretnego kierowcy.

"Internetowy samochód" będzie wyposażony standardowo w nawigację satelitarną oraz system sterowania głosowego. Interakcję z systemem operacyjnym stworzonym przez YunOS będą wspomagać trzy ekrany dotykowe. Na wyposażeniu samochodu znajdzie się także kamera nagrywająca obraz w 360 stopniach. Przyda się do nagrywania sytuacji na drodze, a także umożliwi robienie pamiątkowych zdjęć podczas podróży.

Model RX5 już został ochrzczony jako "pierwszy masowo produkowany inteligentny pojazd". Cena podstawowej wersji wynosi 22,3 tys. dolarów i wydaje się bardzo jak na możliwości, które oferuje samochód. Zamówienia na model RX5 są już zbierane poprzez serwis internetowy TMall, a pierwsze dostawy rozpoczną się jeszcze jesienią tego roku.

Komentuj:

~Yesyes 2016-07-13

Tylko dlaczego to auto wygląda jak Tiguan z zewnątrz i XC90 w środku?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.