mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Asystent parkowania

Asystent parkowania

Jesienią tego roku wraz z debiutem Mercedesa Klasy CL zaprezentowany zostanie w akcji nowoczesny system wspomagający parkowanie, wyprodukowany przez niemieckiego producenta samochodów. Za pomocą specjalnych radarów będzie on pomagał kierowcy znaleźć miejsce na parkingu.

Asystent parkowania

Podczas jazdy samochodem z prędkością nie przekraczającą 40 km/h specjalne radary umiejscowione w przednich oraz tylnych zderzakach, skanować będą z obu stron samochodu miejsca parkingowe, w poszukiwaniu takiego, które wymiarami sprosta gabarytom prowadzonego przez nas Mercedesa. Jeżeli podczas przejazdu obok znajdzie się w końcu upragnione miejsce, a samochód będzie jechał z prędkością poniżej 16 km/h, na desce rozdzielczej zapali się niebieska lampka z białą literką P. Przy okazji na wyświetlaczu oznaczone zostanie z której strony znajduje się przestrzeń parkingowa.

Po zatrzymaniu samochodu, a następnie włączeniu biegu wstecznego, na wyświetlaczu pojawi się schematyczna prezentacja samochodu z lotu ptaka, pokazująca aktualną sytuację. Żółte linie wskazywać będą optymalną ścieżkę manewru, natomiast czerwona aktualny skręt kierownicy. Wraz ze zmianą kąta koła kierownicy linie będą się przesuwać, aż do uzyskania odpowiedniego toru jazdy. Wtedy też połączone linie zmienią swój kolor na zielony, pozwalający na jazdę. Podczas cofania, akustyczny sygnał będzie ostrzegał kierowcę, kiedy 'odbić' kierownicą.

Podczas całego manewru system będzie nieustannie analizował sytuację. Jeżeli kierowca zatrzyma się przed osiągnięciem rekomendowanej pozycji, system automatycznie przekalkuluje kąt skrętu dla bezproblemowego parkowania.

Urządzenie, którego cena nie jest jeszcze znana, dostępne będzie opcjonalnie w nowym modelu Klasy CL pod koniec tego roku. Jego działanie polegać będzie na podobnych zasadach co system Parking Assist, stosowany w modelach klasy S.

Czytaj także:

Przewidujący Mercedes (2006-08-16)

Mercedes CL w stylu AMG (2006-07-17)

Nowy Mercedes CL (2006-06-23)


Podobne wiadomości:

Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!

Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!

Aktualności 2017-12-01

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie...

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.