mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Audi i nowa generacja narzędzi

Audi i nowa generacja narzędzi

W Ingolstad grupa ludzi opracowała nową, wydajniejszą generację narzędzi stosowanych w prasach. Są one lżejsze i stabilniejsze od tych używanych obecnie na szeroką skalę. Audi wprowadziło nowe maszyny do zakładu w Ingolstadt.

Audi i nowa generacja narzędzi
Klasyczne maszyny, które spotykamy w fabryka mogą ważyć nawet 45 ton. Wszystko przez to, że odlewa się je z żeliwa. Te, które opracowało Audi są lżejsze nawet o 8 ton. Skąd tak duży spadek masy? Niemiecki producent wykorzystał do produkcji nowych maszyn budowę kompozytową, używając takich materiałów jak żeliwo, aluminium i tworzywa sztuczne.

Audi deklaruje, że nowe narzędzia pozwalają na precyzyjniejszą i szybszą obróbkę blachy w prasach. Do tego maszyny mają być trwalsze oraz stabilniejsze i to pomimo mniejszej masy. Przy zastosowaniu nowych urządzeń producent z Ingolstadt oszczędza do 10 procent energii. „Lekka i kompozytowa budowa – to nowy standard w Dziale Budowy Narzędzi Audi. W ten sposób jesteśmy w stanie wytwarzać jeszcze bardziej wszechstronne i efektywne narzędzia najwyższej jakości i dalej optymalizować nasze procesy produkcyjne" - skomentował Michael Breme, kierownik tej komórki w Audi AG.

Siły rzędu 2500 ton oddziaływają na narzędzia umieszczone w prasie, a obciążenie jest dodatkowo zwiększane przez ciągłe powtarzanie danego procesu przycinania lub formowania. Lepsze przenoszenie sił zapewniają narzędziom łukowate formy dając optymalną stabilność. Dzięki temu narżedzia wolniej się zużywają. To nowe rozwiązanie, gdyż do tej pory konstrukcja klasycznych narzędzi bazowała na żeliwnym ożebrowaniu krzyżowym. Audi wdrożyło nowe narzędzia na dziale pras, w zakładzie ulokowanym w Ingolstadt.

Wysoka sztywność nowych narzędzi i oszczędność nawet do 20% materiału to efekt optymalnego rozłożenia sił obciążających prasę formującą. Audi mówi, że niektóre z zastosowanych narzędzi mają formy przypominające liście lub kości szkieletu człowieka. Wszystko po to, by proces tłoczenia elementów nadwozi był jeszcze bardziej precyzyjny.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi fabryka

Podobne wiadomości:

Superauto od Audi i Lamborghini

Superauto od Audi i Lamborghini

Samochody luksusowe 2017-03-11

Elektryfikacja zaraża kolejne gałęzie koncernu z Wolfsburga. Teraz pojawiają się plotki o elektrycznych supersamochodach od Audi i Lamborghini. 

Audi Q8 – koncept jest już gotowy

Audi Q8 – koncept jest już gotowy

Aktualności 2016-12-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.