mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Audi i nowa generacja narzędzi

Audi i nowa generacja narzędzi

W Ingolstad grupa ludzi opracowała nową, wydajniejszą generację narzędzi stosowanych w prasach. Są one lżejsze i stabilniejsze od tych używanych obecnie na szeroką skalę. Audi wprowadziło nowe maszyny do zakładu w Ingolstadt.

Audi i nowa generacja narzędzi
Klasyczne maszyny, które spotykamy w fabryka mogą ważyć nawet 45 ton. Wszystko przez to, że odlewa się je z żeliwa. Te, które opracowało Audi są lżejsze nawet o 8 ton. Skąd tak duży spadek masy? Niemiecki producent wykorzystał do produkcji nowych maszyn budowę kompozytową, używając takich materiałów jak żeliwo, aluminium i tworzywa sztuczne.

Audi deklaruje, że nowe narzędzia pozwalają na precyzyjniejszą i szybszą obróbkę blachy w prasach. Do tego maszyny mają być trwalsze oraz stabilniejsze i to pomimo mniejszej masy. Przy zastosowaniu nowych urządzeń producent z Ingolstadt oszczędza do 10 procent energii. „Lekka i kompozytowa budowa – to nowy standard w Dziale Budowy Narzędzi Audi. W ten sposób jesteśmy w stanie wytwarzać jeszcze bardziej wszechstronne i efektywne narzędzia najwyższej jakości i dalej optymalizować nasze procesy produkcyjne" - skomentował Michael Breme, kierownik tej komórki w Audi AG.

Siły rzędu 2500 ton oddziaływają na narzędzia umieszczone w prasie, a obciążenie jest dodatkowo zwiększane przez ciągłe powtarzanie danego procesu przycinania lub formowania. Lepsze przenoszenie sił zapewniają narzędziom łukowate formy dając optymalną stabilność. Dzięki temu narżedzia wolniej się zużywają. To nowe rozwiązanie, gdyż do tej pory konstrukcja klasycznych narzędzi bazowała na żeliwnym ożebrowaniu krzyżowym. Audi wdrożyło nowe narzędzia na dziale pras, w zakładzie ulokowanym w Ingolstadt.

Wysoka sztywność nowych narzędzi i oszczędność nawet do 20% materiału to efekt optymalnego rozłożenia sił obciążających prasę formującą. Audi mówi, że niektóre z zastosowanych narzędzi mają formy przypominające liście lub kości szkieletu człowieka. Wszystko po to, by proces tłoczenia elementów nadwozi był jeszcze bardziej precyzyjny.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi fabryka

Podobne wiadomości:

Mercedes zbuduje fabrykę w Polsce?

auto motor i sport 2016-03-18

Polska znajduje się w grupie potencjalnych lokalizacji jednej i drugiej fabryki, choć projekt zakładu silników jest bardziej zaawansowany. Decyzję Mercedesa mamy poznać jeszcze w tym miesiącu.

Mercedes wybuduje fabrykę w Polsce

auto motor i sport 2016-04-25

Niemiecki koncern Daimler AG, decyzję o budowie fabryki podjął już w piątek, ale wstrzymajmy się jeszcze z okrzykiem radości. Potwierdzenie z Ministerstwa Rozwoju ma przyjść jeszcze dzisiaj.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.