mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Audi szykuje e-paliwa z wody, powietrza i prądu

Audi szykuje e-paliwa z wody, powietrza i prądu

Audi pracuje nad neutralnymi pod względem emisji CO2 paliwami syntetycznych. Najnowszy projekt to pilotażowa wytwórnia w Dreźnie, w której z wody, dwutlenku węgla i ekologicznego prądu produkowane jest paliwo e-diesel.

Audi szykuje e-paliwa z wody, powietrza i prądu
Wytwórnia stworzona przez firmę sunfire, funkcjonująca w oparciu o zasadę Power-to-Liquid, jako surowce wykorzystuje dwutlenek węgla, wodę i prąd. Dwutlenek węgla jest pozyskiwany z powietrza metodą Direct-Air-Capturing opracowaną przez szwajcarskiego partnera koncernu z Ingolstadt - firmę Climeworks.

W osobnym procesie elektrolizy przeprowadzanej przy pomocy prądu ekologicznego, woda rozkładana jest na wodór i tlen. Następnie wodór reaguje z dwutlenkiem węgla w dwóch procesach chemicznych przeprowadzanych w temperaturze 220 stopni Celsjusza, pod ciśnieniem 25 barów. W ich efekcie powstaje energetyczna ciecz, składająca się z węglowodorów, tzw. Blue Crude. Efektywność tego procesu to nawet 70 procent.

Pilotażowa wytwórnia, która powstała na terenach firmy sunfire w Dreźnie-Reick, w pierwszej fazie rozwoju będzie produkować ok. 160 litrów Blue Crude dziennie. Z tego nawet 80 procent można zamienić w syntetyczne paliwo diesla. Paliwo to – Audi e-diesel – nie zawiera siarki i aromatów oraz charakteryzuje się wysoką liczbą cetanową, jest więc łatwopalne. Jego właściwości chemiczne pozwalają na mieszanie go z tradycyjnym olejem napędowym w każdej proporcji.

Dzięki projektowi wspieranemu przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań, poprzedzonemu ponad dwuletnią faza badań i przygotowań, Audi łączy dwie innowacyjne technologie. Z jednej strony z powietrza odzyskiwany jest dwutlenek węgla, a z drugiej strony metoda Power-to-Liquid służy do produkcji syntetycznego paliwa. Audi jest wyłącznym partnerem projektu z branży motoryzacyjnej.

Niezależnie od kooperacji z firmą sunfire, Audi już od 2009 roku angażuje się w prace nad stworzeniem paliw neutralnych pod względem emisji CO2. Wytwórnia e-gazu Audi w dolnosaksońskim miasteczku Werlte produkuje na podobnej zasadzie syntetyczny metan (e-gaz Audi), który kierowcy Audi A3 Sportback g-tron mogą kupować korzystając ze specjalnej karty do tankowania. Ponadto, wspólnie z francuskim przedsiębiorstwem Global Bioenergies, koncern z Ingolstadt prowadzi badania w zakresie produkcji syntetycznej e-benzyny Audi, a z amerykańskim przedsiębiorstwem Joule projekt, w ramach którego z pomocą mikroorganizmów produkowane jest syntetyczne paliwo e-diesel Audi i e-etanol Audi.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi paliwa CO2 ekologia e-paliwa

Podobne wiadomości:

Jak jeździć oszczędnie?

auto motor i sport 0000-00-00

Na zużycie paliwa mają wpływ m.in. styl i prędkość jazdy, rodzaj drogi i natężenie ruchu, a nawet pora dnia i roku. Na niektóre z tych czynników nie masz wpływu, na inne tak. Zobacz, co możesz zrobić, by jeździć taniej.

Audi wprowadza nowe oznaczenia

Audi wprowadza nowe oznaczenia

Aktualności 2017-08-31

Komentuj:

~memo 2014-11-25

niech szykują, poczekajmy na efekt końcowy. Póki co jestem pod wrażeniem, że toyota rusza z seryjną produkcją Miraia, który jest zasilany wodorem. Sukces jaki odnieśli z napedem hybrydowym, każe przypuszczać, że i Mirai zwiastuje sporą rewolucję.

~ja72 2014-11-20

Koncerny paliwowe poblokowały i poskupowały technologie wytwarzania paliw alternatywnych, bo ich na to stać i długo jeszcze będą blokować nowe technologie.. Niemcy już podczas II wojny produkowali syntetyczną benzynę - czemu teraz się nie da? przy takich cenach ropy pewnie jest to już opłacalne. Więc każdy pomysł jest na wagę złota! i do tego ekologiczny jak lubią zieloni..

~sdf 2014-11-17

Właśnie rzecz w tym, że hybrydy są oszczędne tylko na papierze i na krótkich trasach miejskich. W trasie lexusy palą często ponad 10l na setkę. Diesle są oszczędne na trasach, tylko niestety smrodzą.

~jepel 2014-11-15

Czy takie kombinacje maja sens. Wolałbym sobie kupić Priusa , samochód hybrydowy bedzie oszczędny bez tak wielkich technologii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?