Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Audi testuje systemy zdalnej jazdy

Audi testuje systemy zdalnej jazdy

Świat, w którym samochody będą poruszać się samodzielnie, a kierowca będzie mógł oddać się innym czynnościom, wcale nie jest jakąś bardzo odległą przyszłością. Audi na przykład prowadzi już publiczne testy systemu zdalnej jazdy.

Audi testuje systemy zdalnej jazdy
- Audi już teraz oferuje wiele efektywnych systemów wsparcia kierowcy – mówi prof. dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego. - Niedługo przedstawimy nowe rozwiązania, bliżej odpowiadające pojęciu "zdalnej jazdy". Wspierają one kierowcę, gdy nie jest on w stanie poprawnie zareagować na wydarzenia na drodze lub w sytuacji długiej jednostajnej podróży, która może stanowić trudność ze względu na swą monotonię. Nowe systemy zdalnej jazdy znacznie poprawiają wtedy bezpieczeństwo w ruchu drogowym i komfort prowadzenia.

Jednym z takich systemów wsparcia kierowcy, które już w niedalekiej przyszłości będą montowane seryjnie, jest pilot jazdy w korkach. Przy prędkościach poniżej 60 km/h uwalnia on kierowcę od większości wykonywanych zwyczajowo czynności, ponieważ samoczynne przyspiesza, zwalnia i kieruje pojazdem. Reaguje równocześnie na zachowania innych pojazdów. Gdy korek się rozładowuje lub gdy pojazd dociera do końca drogi szybkiego ruchu, kierowca otrzymuje komunikat, że powinien z powrotem przejąć kontrolę nad autem. Jeśli tego nie uczyni, system bezpiecznie zatrzyma samochód.Testy odbyły się już na drodze publicznej. Niemiecki koncern właśnie zaprezentował ten system na jednym z odcinków drogi ekspresowej Lee Roy Selmon w pobliżu miejscowości Tampa na Florydzie. W ten sposób Audi zostało pierwszym motoryzacyjnym producentem na świecie, który wprowadził do publicznego ruchu zdalnie sterowany samochód.

W testowym pojeździe, modelu Audi A7 Sportback, zamontowano 22 czujniki, w tym najnowszy skaner laserowy. Zebrane przy ich pomocy dane przetwarza centralna jednostka sterująca systemu wsparcia kierowcy (zFAS). Tam, na podstawie danych z czujników, powstaje ciągle przetwarzany, pełen obraz otoczenia pojazdu. Jednostka sterująca zFAS, ze względu na swoją moc i swoje niewielkie, porównywalne z tabletem wymiary, stanowi ważny krok na drodze ku wprowadzeniu pilota jazdy w korkach do produkcji seryjnej.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A7
Audi A7
Cena podstawowa już od: 227 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Koniec produkcji elektrycznego Audi R8 e-tron!

Koniec produkcji elektrycznego Audi R8...

Samochody luksusowe 2016-10-13

Audi A3 Sportback - Niemcy odświeżają wersją e-tron

Audi A3 Sportback - Niemcy odświeżają wersją...

Premiery 2016-09-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
BMW Seria 5 G30 - zobacz ceny nowej
BMW Seria 5 G30 - zobacz ceny nowej "piątki"
Już wiemy jak wygląda siódme wcielenie BMW Serii 5. Generacja G30 pojawi się w salonach dopiero w przyszłym roku na początku lutego, ale już teraz możemy poznać cennik tego samochodu.