mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Audi tworzy olej napędowy z... wody

Audi tworzy olej napędowy z... wody

Samochody wykorzystujące wodór jako paliwo wydają się być przyszłością motoryzacji. Ich główną zaletą jest brak emisji zanieczyszczeń, co znacząco odróżnia je od klekoczących diesli. Audi chce jednak wywrócić ten pogląd do góry nogami.

Audi tworzy olej napędowy z... wody
Współpracująca z Audi fabryka Sunfire w Dreźnie wyprodukowała pierwszą partię syntetycznego oleju napędowego - do jego wytworzenia nie potrzebowała wydobywanej ropy naftowej, lecz jedynie wody i dwutlenku węgla.

Pozyskane z powietrza CO2 w odpowiednich warunkach (wysoka temperatura i ciśnienie) reaguje z wodą rozbitą na wodór i tlen, tworząc ciecz, nazwaną Blue Crude (niebieski surowiec). Można ją poddawać procesowi rafinacji, uzyskując w ten sposób finalny produkt - Audi e-diesel.

Syntetyczna "ropa" ma sporo zalet - poza tym, że jest otrzymywana z niemal nieograniczonych surowców, nie zawiera zanieczyszczeń - np. siarki. Dlatego zasilane nią samochody praktycznie nie emitowałyby żadnych zanieczyszczeń z rury wydechowej. Fabryka wyprodukuje 3000 litrów Audi e-diesla w najbliższych miesiącach. Paliwo może być swobodnie mieszane z tradycyjnym olejem napędowym, a docelowo zasilać silniki Diesla bez jego dodatku. Aby udowodnić skuteczność Audi e-diesla, niemiecka minister Edukacji, prof. dr. Johanna Wanka, wlała do swojego służbowego Audi A8 3,0TDI pięć litrów eksperymentalnego paliwa.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 381 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi A8 Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi diesel Audi A8 ekologia TDI Diesel

Podobne wiadomości:

Nowe Audi R18 e-tron quattro: Wyścigowy...

auto motor i sport 2015-03-24

Nowe Audi R18 e-tron quattro jest jeszcze bardziej wydajne, oszczędne i oczywiście szybsze. Oto nowa broń producenta z Ingolstadt do walki na torach wyścigowych.

Nowe Audi A8 za chwilę w salonach. Znamy polskie ceny

Nowe Audi A8 za chwilę w salonach. Znamy...

Aktualności 2017-10-16

Komentuj:

~Miron 2015-04-23

Jeżeli będzie to prawdą, to czeka nas podwyżka za wodę i opłata za powietrze, a Audi jeżeli nie udostępni technologii innym stanie się potentatem naftowym. A tak na serio to pożyjemy, i zobaczymy co z tego wyniknie - miał być też biodiesel w natarciu, i co z tego wyszło .?.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross