mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Auto po głębokiej kąpieli

Auto po głębokiej kąpieli

Przez ostatnie tygodnie nie tylko w kraju, ale także za granicą mieliśmy do czynienia z ulewami w wyniku których dochodziło do lokalnych podtopień. Jak zwykle po takich anomaliach pojawi się sporo "okazji" na rynku samochodów używanych.

Auto po głębokiej kąpieli

Ulewne deszcze mogą oznaczać tylko jedno. W wielu komisach w całym kraju pojawi się mnóstwo samochodów, które miały okazję doświadczyć co to znaczy wielka woda. Zanim to jednak nastąpi minie trochę czasu bowiem większość sprytnych właścicieli po odebraniu odszkodowania z ubezpieczalni (o ile samochód był w ogóle ubezpieczony od takich przypadków) będzie próbowała doprowadzić je do stanu nie wzbudzającego podejrzeń. Przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Trzeba wiedzieć, że mimo wszystkich zabiegów które możemy wykonać na zalanym przez powódź samochodzie, nie przywrócimy mu poprzedniego stanu, a wraz z upływem czasu będzie tylko coraz gorzej. Koszty w końcu nas przerosną.

Dlatego podczas oglądania samochodów w komisie powinniśmy być wyczuleni na taką ewentualność. Jeżeli zastanawialiśmy się kiedyś dlaczego niektóre samochody stojące w komisie mają uchylone szyby, to teraz nie powinniśmy mieć złudzeń. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki egzemplarz jest po powodzi.

Jeśli to nas wystarczająco nie zniechęci powinniśmy otworzyć drzwi i sprawdzić zapach we wnętrzu. Zarówno zapach stęchlizny jak i mocnego odświeżacza powietrza może być równie podejrzany. Nawet kilkukrotne pranie tapicerki nie pozwoli pozbyć się tego zapachu. Starajmy się oglądać dokładnie plastiki, otwierajmy wszystkie schowki aby sprawdzić czy nie ma tam zacieków. Jeżeli mamy taką możliwość próbujemy odchylić kawałek wykładziny żeby zobaczyć czy pod nią nie znajdują się jakieś ślady. Dobrym wskaźnikiem są naklejki producenta na karoserii. Jeśli miały kontakt z wodą będą charakterystycznie pofalowane.

W teorii elementy mechaniczne w samochodzie powinny być odporne na szkodliwe działanie wody. W praktyce wygląda to tak, że jeśli woda dostała się przez układ dolotowy do jednostki to silnik trzeba będzie rozebrać na pierwiastki pierwsze. Prócz wymiany filtrów, uszczelnień jednostkę czeka generalny remont. To samo tyczy się osprzętów typu alternator. Drobne cząsteczki piasku potrafią siać poważne spustoszenie. Konsekwencje nie ominą także łożysk i przegubów. Czeka je generalny remont.

Największe figle po powodzi będzie nam płatać elektronika w samochodzie. Im nowszy samochód, tym gorzej, bowiem stopień skomplikowania różnych urządzeń elektrycznych jest jeszcze większy. Niezabezpieczone układy elektroniczne po kontakcie z wodą mogą prędzej czy później przestać działać z powodu zaśniedziałych styków. Pół biedy jeżeli przestanie nam działać reflektor, gorzej jednak jeżeli w czasie wypadku nie zadziałają nam systemy bezpieczeństwa.

 

Tematy w artykule: powodz

Podobne wiadomości:

Koniec utrudnień na DK 73 na Podkarpaciu

Koniec utrudnień na DK 73 na Podkarpaciu

Polskie drogi 2011-12-20

Uważaj na burze, omijaj kałuże

Uważaj na burze, omijaj kałuże

Aktualności 2014-08-06

Komentuj:

~2cv 2011-11-26

Nie ma jak w mojej kaczce,tzn.Citroen 2cv.Są tylko 3 TRZY bezpieczniki.I to cała elektryka.A kaczka hula,a nawet pływa.

zalogowany 2011-08-08

Zgadzam się, że po tym naszym tegorocznym lecie, można będzie spotkać sporo pojazdów popowodziowych albo pozalewanych. Wielokrotnie widziałem kierowców, którzy zbyt optymistycznie wjeżdżali w wielkie kałuże, a potem musieli w skarpetkach i wodzie po łydki wypychać auta...

marko1 2011-08-02

to już nie kłopot, polak nie z takim problemem sobie radził.

kiier 2011-08-02

No i chyba najcięższy temat - elektryka. W dzisiejszych czasach jest jej naprawdę mnóstwo w samochodzie - prócz komputerów sterujących wtryskiem dochodzi ogromna ilość czujników, elektryczne szyby, klimatyzacja automatyczna itd itp... Im nowszy zalany pojazd, tym gorzej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.