mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Auto z 'szóstym zmysłem'

Auto z 'szóstym zmysłem'

General Motors pracuje obecnie nad rozwojem nowoczesnej technologii o nazwie V2V (Vehicle-to-vehicle), która będzie ostrzegać kierowcę o utrudnionej, bądź też niebezpiecznej sytuacji na drodze. Za jej pośrednictwem samochody mogą ze sobą 'rozmawiać' wykorzystując znane technologie komunikacji.

Auto z 'szóstym zmysłem'

Nowoczesna konstrukcja tworzona jest obecnie przy współpracy innych firm w ramach programu 'Car2Car Communication Consortium'. Głównym jego zamierzeniem jest stworzenie wspólnego europejskiego standardu dla tej technologii.

„Jazda samochodem to bardzo skomplikowane zadanie. Wiedza o tym, gdzie znajduje się inny samochód i gdzie znajdzie się za chwilę, może być równie ważna, jak panowanie nad własnym pojazdem” – powiedział Hans-Georg Frischkorn, dyrektor ds. globalnych systemów elektronicznych, sterowania i oprogramowania. Dodał on także, że dzięki technologii V2V zwiększana jest wiedza kierowcy na temat sytuacji na drodze, poprawia się bezpieczeństwo, a sam kierujący nie jest niepotrzebnie dekoncentrowany.

W skład nowej technologii wchodzą znane i sprawdzone komponenty, które pomimo stosunkowo niskiej ceny pozwalają na niezawodną pracę. Podstawowe elementy takiego sprzętu to mikroprocesory, odbiorniki GPS oraz moduły WLAN. Dzięki nim pojazdy znajdujące się w odległości kilkuset metrów od siebie są w stanie nawiązać łączność. Położenie aut jest uaktualniane dzięki modułowi GPS, które przekazuje również takie informacje jak położenie, prędkość przyspieszenie oraz warunki jazdy.

Poza wspomnianymi parametrami, nowoczesne auta mogą być także wyposażone w różnego rodzaju czujniki tj. czujniki radarowe współpracujące z systemami kontroli prędkości, sensory wspomagające manewr zmiany pasa oraz położenie innych samochodów w martwym punkcie.

Koncern General Motors celowo wykorzystał do tej konstrukcji niedrogie urządzenia, żeby uczynić ją standardowym wyposażeniem jak największej liczby samochodów. Jedyną alternatywą dla takiego zestawu mogłyby być drogie systemy, dostępne jedynie dla nielicznych.

Tematy w artykule: Vehicle-to-vehicle

Podobne wiadomości:

Tak będziemy jeździć w przyszłości

Tak będziemy jeździć w przyszłości

Technika 2014-06-04

Komentuj:

~stasio 2007-02-17

wszystko to są super ,ale juz było dużo różnych projektów które zostały na etapie prób.

~zenek 2006-12-26

niedlugo w tych autach to i iinternet bedzie za darmo :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.