mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Autonomiczny Leaf na testach

Autonomiczny Leaf na testach

Po raz pierwszy na japońskich drogach publicznych testowany będzie pojazd z zaawansowanym systemem wspomagania kierowcy. Nissan Leaf w tej wersji, o ile pomyślnie przejdzie testy, już w 2020 roku mógłby trafić do sprzedaży.

Autonomiczny Leaf na testach
Nissan rozwija układ autonomicznej jazdy w ramach prac, których celem jest ograniczenie wypadków śmiertelnych z udziałem pojazdów tego producenta niemal do zera. Obok technologii bezemisyjnych to jeden z głównych filarów prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez japońską markę. Autonomous Drive jest rozszerzeniem systemu Nissan Safety Shield, który monitoruje strefę w promieniu 360 stopni wokół pojazdu pod kątem ewentualnych zagrożeń i ostrzega kierowcę w razie potrzeby. Na terenie zakładów Nissana w Oppama w Japonii trwa jednocześnie budowa specjalnego poligonu doświadczalnego do testowania systemu autonomicznej jazdy.

Przygotowany do testów Nissan Leaf ma szereg nowatorskich funkcjonalności. Między innymi utrzymuje auto na pasie ruchu, a w razie konieczności automatycznie zmienia obrany pas, omija stojące lub wyprzedza wolniej jadące pojazdy oraz automatycznie zwalnia bądź zatrzymuje się np. na czerwonym świetle.

Prezes i dyrektor generalny Nissana, Carlos Ghosn, odebrał pierwszą japońską tablicę rejestracyjną do testowego samochodu. Umożliwi to przeprowadzenie po raz pierwszy na drogach publicznych w Japonii testów specjalnego egzemplarza modelu Leaf wyposażonego w tę technologię. Program badawczy ma przyspieszyć rozwój rozwiązań istotnych dla funkcjonowania układu jazdy autonomicznej. Systemy zaprojektowano w taki sposób, aby kierowca mógł w każdej chwili przejąć kontrolę nad pojazdem.

Widniejący na tablicy rejestracyjnej numer 2020 ma znaczenie symboliczne - to oznaczenie roku, do którego Nissan zamierza przygotować komercyjną ofertę pojazdów z systemem autonomicznej jazdy.

- To zwykła tablica rejestracyjna do niezwykłego pojazdu - powiedział Carlos Ghosn. - Miesiąc temu poinformowaliśmy świat o naszych planach związanych z systemem autonomicznej jazdy do 2020 roku. Testy drogowe technologii składających się na ten system mają kluczowe znaczenie dla utrzymania przez Nissana pozycji lidera. Jesteśmy wdzięczni japońskim władzom za wsparcie w tym zakresie.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Nissan Leaf
Nissan Leaf
Cena podstawowa już od: 144 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne

Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane...

Premiery 2017-09-14

Venturi VBB-3 EV - najszybszy pojazd...

auto motor i sport 0000-00-00

W asyście księcia Monako Alberta i jego żony Charlene w USA zaprezentowano pojazd, który będzie bić rekord prędkości w kategorii aut elektrycznych.

Komentuj:

~Darek 2013-10-10

"Jesteśmy wdzięczni japońskim władzom". Tak właśnie powinna wyglądać WSPÓŁPRACA WŁĄADZY I FIRM

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.