mojeauto.pl > motogazeta > Technika > BMW dla Politechniki Warszawskiej

BMW dla Politechniki Warszawskiej

BMW Polska postanowiło rozpocząć współpracę z wiodącymi uczelniami technicznymi w Polsce. Na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej zostaną przekazane cztery silniki BMW przeznaczone do celów dydaktycznych.

BMW dla Politechniki Warszawskiej

Te cztery egzemplarze silników są zaliczane do najbardziej nowoczesnych jednostek napędowych na świecie. Zasilą one Wydział Transportu, Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych, a także Wydział Elektryczny. Te jednostki napędowe zostały oznaczone kodem N52, co oznacza, że są to benzynowe, sześciocylindrowe, rzędowe jednostki o pojemności 2996 cm3 i mocy 258 KM ze skrzynią korbową z kompozytu magnezowego. Silniki te są obecnie montowane w prawie wszystkich modelach marki BMW.

BMW jest jednym z liderów w budowie innowacyjnych silników, a jego sześciocylindrowa, jednostka  rzędowa od dawna znajduje się już w centrum uwagi w branży motoryzacyjnej. Potrafi on zapewnić imponujące osiągi przy równomiernym rozwoju mocy i wydajności. Dodatkowym atutem jest jego niewielka masa. Silnik ten wyznacza nową jakość w swojej klasie, a także dziedzinie budowy silników. Nie bez powodu od kilku lat jest on stałym laureatem International Engine Award, potocznie zwanym motoryzacyjnym "Oskarem".

W kwestii wagi jest to prawdopodobnie najlżejszy sześciocylindrowy silnik na świecie. Konstruktorzy podczas jego produkcji zastosowali nie tylko aluminium, lecz także lżejszy o 30% magnez. Powstała z niego chłodzona wodą obudowa wału korbowego, nowa płyta podstawowa, a także pokrywa głowicy cylindrów. Wpłynęło to oczywiście na bardziej efektywne zużycie paliwa. W stosunku do jego użytkowników zmalało o 12 procent i jest w stanie spełnić wymogi europejskiej normy Euro 4, a także amerykańskiej ULEV II.

Czytaj także:

"BMW pokazuje nowe coupe" (2006-04-24)

"Auta BMW i Renault rozumieją się" (2006-04-21)

Tematy w artykule: silniki BMW

Podobne wiadomości:

BMW 750d xDrive - najmocniejszy diesel świata

BMW 750d xDrive - najmocniejszy diesel świata

Premiery 2016-05-17

Nowe wersje silnikowe w BMW Serii 5

Nowe wersje silnikowe w BMW Serii 5

Samochody luksusowe 2014-09-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic