mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Bez stłuczek w mieście

Bez stłuczek w mieście

Szwedzkie Volvo opracowało technologię pozwalającą zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy w mieście. Według badań przeprowadzonych przez jego twórców, system 'City Safety' redukuje o 50 procent ryzyko stłuczki przy niskich prędkościach, podczas jazdy w miejskich korkach.

Bez stłuczek w mieście

Statystyki udowadniają, że ponad 75 procent miejskich stłuczek ma miejsce przy prędkościach, nie przekraczających 30 km/h. System przygotowany przez Volvo aktywowany jest po uruchomieniu silnika i czuwa aż do momentu przekroczenia prędkości krytycznej. Specjalne radary optyczne, umieszczone w górnej części przedniej szyby kontrolują przestrzeń o zasięgu sześciu metrów z przodu auta. W momencie kiedy pojazd stojący przed nami gwałtownie zahamuje lub będzie stał w miejscu, system automatycznie przygotuje do działania układ hamulcowy poprzez zbliżenie klocków do tarczy, tak by moment docisku był maksymalnie krótki. W momencie kiedy zagrożenie jest już bardzo bliskie i nie ma czasu na reakcję, system będzie w stanie aktywować automatycznie układ hamulcowy.

Dyrektor Volvo Cars Safety Centre, Ingrid Skogsmo poinformował: "Nowy system oferuje korzyści nie tylko dla właściciela pojazdu. Skorzystają na tym również pasażerowie jadący w aucie przed nami, bowiem ryzyko uszkodzenia kręgów szyjnych, może być zredukowane dzięki systemowi do minimum. Tak samo z potencjalnymi uszkodzeniami samochodów."

Urządzenie analizuje pięćdziesiąt razy na sekundę sytuacje na drodze, oceniając jaka siła hamowania byłaby potrzebna do uniknięcia kolizji. Jeżeli wyliczona siła nie będzie wystarczająca, a kierowca nie zareaguje, system 'City Safety' jest w stanie aktywować hamulec, a także zredukować przepustnicę.

Na działanie systemu nie wpływa pora dnia, lecz pewne trudności mogą się ukazać przy mgle, a także mocnych opadach śniegu lub deszczu. Jeżeli sensor umieszczony w przedniej szybie zostanie w mocnym stopniu zabrudzony, kierowca zostanie o tym natychmiastowo poinformowany.

Nowe urządzenie będzie dostępne w masowej sprzedaży w przeciągu dwóch następnych lat.

Czytaj także:

Hamowanie z klinem (2006-11-09)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo City Safety

Podobne wiadomości:

Hamowanie z klinem

Hamowanie z klinem

Technika 2006-11-09

Komentuj:

~Stepek 2006-12-08

Producenci zderzaków i chłodnic kupią system i schowają w naglębszej szufladzie......

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando