mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Bezołowiowej nie "zalejesz"

Bezołowiowej nie "zalejesz"

Producent samochodów marki Range Rover zamierza właśnie wprowadzić na rynek model TDV8, który wyposażono w innowacyjny system zapobiegający skutkom pomyłek przy tankowaniu samochodu.

Bezołowiowej nie

Pewnie nie raz słyszeliśmy opowieści jak to sąsiad z naprzeciwka w roztargnieniu nalał do baku swojego 'malucha' oleju napędowego, bądź też żona kolegi zatankowała kupione niedawno auto z silnikiem diesla, benzyną bezołowiową. O ile kiedyś, w najlepszym wypadku taka 'wpadka' kończyła się wizytą w garażu u Pana Henia, to teraz chwila roztargnienia może kosztować nas majątek. Dlatego konstruktorzy pracujący nad nowymi modelami Range Rovera postanowili wdrożyć nowy system chroniący przed tego typu problemami.

Nowatorskie urządzenie aktywowane jest podczas wkładania pistoletu dystrybutora do wlewu baku. Dysza w dystrybutorze z benzyną bezołowiową posiada cieńszą i dłuższą końcówkę niż w przypadku wersji diesel, wobec czego bez żadnego problemu zmieści się ona we wlewie do baku. Można więc się zapomnieć i nic nie wzbudzi naszych podejrzeń, dopóki nie odpalimy samochodu. W nowym aucie zamontowano więc specjalny czujnik wykrywający, że do komory włożony został nieodpowiedni pistolet. Wtedy też uruchamiana jest odpowiednia zapadka, która blokuje możliwość wpuszczenia do baku nieodpowiedniego paliwa.

Szef inżynierów Range Rover, Paul Walker twierdzi, że nowe silniki TDV8 są na tyle wydajne, że śmiało mogą stanąć łeb w łeb z ich benzynowymi odpowiednikami. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo, że kierowca przyzwyczajony wcześniej do silnika benzynowego nie zauważy żadnej różnicy, w nowym silniku diesla, szczególnie, gdy jeździ nim sporadycznie. Zatankowanie baku złym paliwem mogłoby w tym wypadku być bardzo kosztowną pomyłką.

Brytyjska agencja AA przedstawiła niedawno badanie za rok 2005, z którego wynikało, że w przeciągu roku w samej tylko Wielkiej Brytanii miało miejsce ponad 100 tysięcy tego typu pomyłek. Koszt naprawy, w wypadku gdy złe paliwo dostało się do silnika, zaczynał się już od kilku tysięcy funtów.

Czytaj także:

Toyota: Hybryda zasilana z kontaktu (2006-07-20)

ADAC: Utrzymanie auta - 311 Euro (2006-03-08)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Land Rover Range Rover
Land Rover Range Rover
Cena podstawowa już od: 159 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. suv-2dr.
Tematy w artykule: Range Rover tankowanie

Podobne wiadomości:

Range Rover Sport – lifting dodał mu mocy

Range Rover Sport – lifting dodał mu mocy

Samochody luksusowe 2017-10-04

Ben Collins i ekstremalny zjazd Range Roverem

Ben Collins i ekstremalny zjazd Range Roverem

Aktualności 2016-11-08

Komentuj:

~piootrek 2007-09-03

do wlewu paliwa w maluchu kolego leos to nie tylko końcówkę dystrybutora diesla,ale i wąż od odkurzacza wsadzisz

~do leos 2006-10-11

nie tacy specjalisci juz bywali ;)

~leos 2006-10-11

malucha olejem napędowym to cięzko zatankować, no chyba ze z jakiegos kanistra - koncowka dystrybutora diesla jest bowiem grubsza i nie wejdzie do otworu baku auta benbzynowego

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.