mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Bezpośredni wtrysk benzyny w nowym Golfie GTI

Bezpośredni wtrysk benzyny w nowym Golfie GTI

Systemy bezpośredniego wtrysku benzyny sprawiają, że pojazdy stają się bardziej ekologiczne i ekonomiczne. W nowym modelu VW Golfa GTI zastosowano turbodoładowany silnik benzynowy z systemem bezpośredniego wtrysku benzyny Boscha.

Bezpośredni wtrysk benzyny w nowym Golfie GTI

Moment obrotowy i moc to podstawowe parametry charakteryzujące osiągi silnika. Od wartości momentu obrotowego zależy elastyczność silnika, czyli zdolność samochodu do przyspieszania czy łatwość pokonywania wzniesień bez szarpnięć i częstej zmiany biegów. Moment obrotowy określa wartość siły napędzającej pojazd, moc zaś charakteryzuje możliwość wykonania przez silnik określonej pracy w jednostce czasu.

Systemy bezpośredniego wtrysku benzyny znacząco poprawiają charakterystykę momentu obrotowego silników z turbodoładowaniem w całym zakresie obrotów. Samochód ma zdecydowanie lepsze przyspieszenie podczas ruszania, a maksymalny moment obrotowy dostępny jest już od niskich obrotów. Dodatkowym atutem silników z bezpośrednim wtryskiem jest niskie zużycie benzyny.

Jesienią 2004 roku zaprezentowano najnowszy model VW Golfa GTI, w którym zastosowano bezpośredni wtrysk benzyny Boscha. Dzięki użytej technologii dwulitrowy silnik z turbosprężarką osiąga moc 147 kW/200 KM. Maksymalny moment obrotowy 280 Nm silnik rozwija już przy prędkości obrotowej 1800 obr/min. Silnik ten jest stosowany także w samochodach Audi A3 Sportback i A4.

Połączenie wtrysku bezpośredniego i turbodoładowania stanie się w przyszłości podstawą koncepcji Downsizingu, która umożliwi dalsze oszczędności. Zgodnie z tą ideą, zamiast dużych silników stosowane będą mniejsze, ale równie wydajne jednostki napędowe z turbosprężarką i bezpośrednim wtryskiem benzyny. Przy obniżeniu pojemności skokowej o jedną trzecią możliwe będzie zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 15 proc.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.