mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Bio-opona Goodyeara

Bio-opona Goodyeara

Firma Goodyear otrzymała prestiżowy grant od Komisji Europejskiej w wysokości trzech milionów euro, za pracę nad nowoczesną oponą, która będzie przyjazna dla środowiska. Przekazane pieniądze zostaną przeznaczone na dodatkowe wsparcie prowadzonych prac.

Bio-opona Goodyeara

Najważniejszym zadaniem, które stoi przed naukowcami Goodyeara, jest opracowanie bio-wypełniacza, który działałby na zasadzie alternatywy dla tradycyjnych wypełniaczy ogumienia, które stosowane są w oponach. Nowy materiał produkowany będzie z materiałów odnawialnych, takich jak skrobia kukurydziana, która pozwoli na efektywną redukcję emisji dwutlenku węgla w procesie produkcji opony.

Kolejną rzeczą, nad którą w pocie czoła pracują konstruktorzy, jest głęboka analiza struktury opony. Celem badań jest minimalizacja strat energii podczas ruchu pojazdu. Nowoczesna opona będzie się charakteryzować niskimi oporami toczenia, większą wytrzymałością, a także dużo krótszą drogą hamowania.

Przy nowym projekcie wraz z firmą Goodyear współpracują eksperci z włoskiego Novamont oraz specjaliści z firmy BMW. Pierwsza firma jest pionierem w rozwoju produktów wytwarzanych z surowców odnawialnych pochodzenia rolniczego. Pomaga więc głównie naukowcom Goodyeara w pracach nad bio-wypełniaczem. Fachowcy z BMW zajmować się będą testowaniem prototypów, oceną interakcji między oponą, a samochodem. Dodatkowo czuwać będą nad analizą bezpieczeństwa.

Firma Goodyear posiada duże doświadczenie w produkcji przyjaznych dla środowiska opon. W 2001 roku opatentowała ona pierwszą oponę wykorzystującą technologię Bio TRED. Umożliwia ona częściowe zastąpienie sadzy i krzemionki nowym materiałem wypełniającym złożonym ze skrobi.


Podobne wiadomości:

Opona Goodyear dla aut autonomicznych

Opona Goodyear dla aut autonomicznych

Technika 2016-03-07

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto motor i sport

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto...

Aktualności 2015-10-24

Komentuj:

~ekofan 2006-12-09

A po zużyciu będzie ją można zjeść hi hi

~leos 2006-11-24

ciekawe ile bedzie kosztowac, pewnoi ze dwa trzy razy drozej niz zwykle opony

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.