mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Bio-opona Goodyeara

Bio-opona Goodyeara

Firma Goodyear otrzymała prestiżowy grant od Komisji Europejskiej w wysokości trzech milionów euro, za pracę nad nowoczesną oponą, która będzie przyjazna dla środowiska. Przekazane pieniądze zostaną przeznaczone na dodatkowe wsparcie prowadzonych prac.

Bio-opona Goodyeara

Najważniejszym zadaniem, które stoi przed naukowcami Goodyeara, jest opracowanie bio-wypełniacza, który działałby na zasadzie alternatywy dla tradycyjnych wypełniaczy ogumienia, które stosowane są w oponach. Nowy materiał produkowany będzie z materiałów odnawialnych, takich jak skrobia kukurydziana, która pozwoli na efektywną redukcję emisji dwutlenku węgla w procesie produkcji opony.

Kolejną rzeczą, nad którą w pocie czoła pracują konstruktorzy, jest głęboka analiza struktury opony. Celem badań jest minimalizacja strat energii podczas ruchu pojazdu. Nowoczesna opona będzie się charakteryzować niskimi oporami toczenia, większą wytrzymałością, a także dużo krótszą drogą hamowania.

Przy nowym projekcie wraz z firmą Goodyear współpracują eksperci z włoskiego Novamont oraz specjaliści z firmy BMW. Pierwsza firma jest pionierem w rozwoju produktów wytwarzanych z surowców odnawialnych pochodzenia rolniczego. Pomaga więc głównie naukowcom Goodyeara w pracach nad bio-wypełniaczem. Fachowcy z BMW zajmować się będą testowaniem prototypów, oceną interakcji między oponą, a samochodem. Dodatkowo czuwać będą nad analizą bezpieczeństwa.

Firma Goodyear posiada duże doświadczenie w produkcji przyjaznych dla środowiska opon. W 2001 roku opatentowała ona pierwszą oponę wykorzystującą technologię Bio TRED. Umożliwia ona częściowe zastąpienie sadzy i krzemionki nowym materiałem wypełniającym złożonym ze skrobi.


Podobne wiadomości:

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

Aktualności 2015-07-24

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Aktualności 2016-04-05

Komentuj:

~ekofan 2006-12-09

A po zużyciu będzie ją można zjeść hi hi

~leos 2006-11-24

ciekawe ile bedzie kosztowac, pewnoi ze dwa trzy razy drozej niz zwykle opony

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?