mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Bosch przygotowuje do zimy

Bosch przygotowuje do zimy

W ramach jesiennej akcji 'Czy jesteś przygotowany do zimy' wybrane warsztaty sieci Bosch Service oferują bezpłatną kontrolę tych elementów pojazdu, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo czynne i bierne oraz za sprawność pojazdu w okresie zimowym. Akcja potrwa do 24 grudnia.

Bosch przygotowuje do zimy

Zima to najtrudniejszy czas dla samochodu, ponieważ warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpływać na jego stan techniczny. Niesprawny pojazd stanowi zaś zagrożenie na drodze. Każdy, kto chce pewnie i bezpiecznie poruszać się w tym czasie swoim samochodem, powinien odpowiednio przygotować go do zimy.

Mówiąc o bezpieczeństwie mamy najczęściej na myśli poduszki powietrzne, strefy zgniotu nadwozia, systemy elektroniczne (ABS czy ESP) oraz różne rozwiązania konstrukcyjne zmniejszające skutki kolizji. A przecież nasze bezpieczeństwo zależy także od pozornie drobnych, ale bardzo istotnych elementów, takich jak wycieraczki, reflektory czy klocki hamulcowe.

Przed zimą koniecznie należy sprawdzić stan oświetlenia zewnętrznego z przodu i z tyłu pojazdu, szyb, luster reflektorów i wycieraczek, czyli elementów odpowiedzialnych za dobrą widoczność podczas jazdy. Ich dobry stan zapewnia odpowiednio wczesne dostrzeżenie zagrożenia na drodze, dając kierowcy więcej czasu na reakcję i rozpoczęcie odpowiedniego manewru lub hamowania. Kolejnym elementem odpowiedzialnym za dobrą widoczność jest filtr kabinowy. Duża wilgotność powietrza, częste opady oraz różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz pojazdu sprzyjają osadzaniu pary wodnej na szybie czołowej. Kontrola i wymiana filtrów kabinowych skutecznie zapobiega temu zjawisku.

Niezbędne jest również zadbanie o stan klocków hamulcowych, które mają bezpośredni wpływ na długość drogi hamowania oraz sprawdzenie poziomu i stanu płynu hamulcowego. Płyn hamulcowy, jako ciecz higroskopijna, chłonie wodę z powietrza. Ponieważ zbyt duże (około 3 procentowe) stężenie wody w płynie powoduje utratę sprawności hamulców oraz korozję elementów układu hamulcowego, co 1-2 lata lub po przejechaniu 20-40 tysięcy kilometrów płyn powinien być wymieniany.

Podczas wizyty w warsztacie samochodowym należy skontrolować także stan akumulatora. To bardzo ważne, gdyż zimowe, niskie temperatury znacznie obniżają jego sprawność. Szybka kontrola napięcia ładowania i stanu akumulatora da nam odpowiedź na pytanie, czy „przetrwamy” poranne rozruchy i obowiązkową jazdę na światłach mijania.

Podczas przeglądu serwisanci powinni sprawdzić także poziom i stan płynów - chłodzącego, spryskiwacza szyb, wspomagania układu kierowniczego i sprzęgła oraz filtr oleju. Ten ostatni element jest niezwykle ważny, ponieważ przy niskiej temperaturze zewnętrznej olej gęstnieje, przez co zużyty wkład filtra ma większą tendencję do rozrywania się, a to zaś może spowodować dostanie się do silnika cząsteczek brudu. Kolejna ważna rzecz, o którą musimy zbadać przed zimą to stan i ciśnienie ogumienia, przy czym nie powinniśmy zapomnieć o kole zapasowym.

Czytaj także:
Lepsza widoczność = większe bezpieczeństwo 2005-10-31

Wszechstronniejszy ESP 2005-10-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.