mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Brzydki zapach w samochodzie, co zrobić?

Brzydki zapach w samochodzie, co zrobić?

W samochodzie jak w domu - warto mieć porządek. Spędzając dużo czasu za kółkiem bardzo często nasze cztery kółka zamieniają się w jeżdżący śmietnik, który generuje różne mało przyjemne zapachy. Szczególnie w okresie letnim, gdy wysoka temperatura potrafi być katalizatorem takich procesów. 

Brzydki zapach w samochodzie, co zrobić?
Żeby spędzanie czasu w samochodzie nie było katorgą nie wystarczy zawiesić choinki zapachowej oraz odkurzyć go od czasu do czasu. Czasami musimy wykonać trochę więcej czynności, które mogą zapobiec powstaniu dużo poważniejszych problemów. Warto się z nimi zapoznać - w końcu to nic trudnego. 

Neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów powinniśmy rozpocząć od części zewnętrznej samochodu. Dla niektórych może to być zaskoczeniem, ale auto przemieszczające się w cięższych warunkach potrafi złapać błoto z mniej przyjemnymi dodatkami w różne zakamarki podwozia. Jeżeli trafią one w okolice układu wydechowego, który przecież nagrzewa się podczas pracy, mogą generować nieprzyjemny zapach, który dostanie się do wnętrza. Najprostszy sposób to zakup biletu na myjnię automatyczną z rozszerzonym programem mycia podwozia. Czasami jednak takie mycie nie wystarczy i trzeba będzie podjechać na myjnię bezdotykową i samemu przy pomocy lancy z wodą pod wysokim ciśnieniem skierować strumień.

Po wykonaniu poprzedniej czynności można przejść do czynności we wnętrzu samochodu. Za nieprzyjemny zapach powstający w kabinie w okresie letnim odpowiadają czasem plastiki o niskiej jakości, które reagują z wysoką temperaturą. Jednak w większości przypadków to pozostawiony przez nas i współpasażerów bałagan jest przyczyną. Zatem sprawdzamy i czyścimy wszystkie schowki, uchwyty na napoje, a w szczególności miejsca pod fotelami oraz ich okolice. Czasami warto zajrzeć też pod dywaniki. Pozostawione resztki jedzenia, szczególnie te organiczne, przy wysokiej temperaturze bardzo szybko się rozkładają. Przyda się do tego kilka żetonów na odkurzacz. Pamiętamy też o wyczyszczeniu bagażnika. Kolejna sprawa to kurz w kabinie. Warto przy pomocy wilgotnej szmatki przetrzeć kilka razy deskę rozdzielczą. 

Gdy odkurzyliśmy samochód, ale nieprzyjemny zapach nadal się pojawia, problemem może być klimatyzacja. Szczególnie po okresie jesienno-zimowym. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić są okolice podszybia. Prócz wody zbierają się tam liście, które zapychają odpływy oraz są przyczyną powstawania grzybów i bakterii. Znajdujący się w tym miejscu filtr kabinowy jest przez to narażony na zakażenie. Powinniśmy go wymieniać co sezon, a w skrajnych przypadkach nawet dwa razy do roku. Dopiero kolejnym krokiem powinno być odstawienie samochodu do serwisu klimatyzacji. W tej kwestii nie warto liczyć na magiczne środki dostępne na stacji benzynowej oraz w sklepach motoryzacyjnych. Większość z nich neutralizuje nieprzyjemne zapachy na kilka dni, a potem powracają spotęgowane. Najskuteczniejsza metoda to czyszczenie kanałów wentylacyjnych, wymiana osuszacza oraz ozonowanie. Jednak za taki pakiet usług musimy przygotować kilkaset złotych.

Jeżeli lubimy palić papierosy we wnętrzu auta to musimy się liczyć z tym, że nikotyna oraz substancje smoliste będą osiadać na tapicerce, a szczególnie podsufitce. Po kilku miesiącach te elementy będą nadawały się do prania, gdyż zapach papierosów będzie ciężki do usunięcia. Szybkim i tanim sposobem na usunięcie takich zapachów jest pozostawienie na noc w samochodzie miski z octem. 

Bardzo często zdarza się, że w samochodzie oprócz ludzi przewozimy też czworonoga, który pozostawia po sobie zapach, mimo odkurzania. W tej sytuacji może nam pomóc zakup specjalnego neutralizatora zapachów. Taki płyn sprzedawany jest w sklepach motoryzacyjnych. Kosztuje kilkadziesiąt złotych i jest bardzo skuteczny. 

Największy problem to rozlane produkty mleczne. Tutaj trzeba działać szybko, gdyż wysokie temperatury panujące latem przyspieszają procesy gnilne. Przede wszystkim nie powinniśmy moczyć wodą miejsca, w którym doszło do rozlania. Przy pomocy ręczników papierowych powinniśmy postarać się maksymalnie osuszyć takie miejsce, a następnie udać się do pralni tapicerek i dokładnie wyprać okolice. Gdy zaniedbamy tą kwestię pomoże tylko wymiana tapicerki wraz z gąbką.


Podobne wiadomości:

Przyjemny chłodek czy ciepły smrodek?

Przyjemny chłodek czy ciepły smrodek?

Technika 2013-06-20

Palisz w samochodzie i jedziesz z dzieckiem? Zapłacisz mandat!

Palisz w samochodzie i jedziesz z dzieckiem?...

Aktualności 2015-09-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.