mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Cel: komfort i zdrowie

Cel: komfort i zdrowie

Koncerny motoryzacyjne prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych technologiach i rozwiązaniach mających na celu sprawić, że kierowca w samochodzie będzie się czuł jak w domu albo co najmniej ośrodku spa.

Cel: komfort i zdrowie
Jeden z japońskich koncernów pracował ostatnimi czasy nad stworzeniem konceptu, którego głównym zadaniem było dostarczenie pasażerom jak najbardziej zdrowego i komfortowego środowiska zamkniętego w blaszanej puszcze na czterech kółkach.

Trzema głównymi filarami doprowadzającymi do dobrego samopoczucia w samochodzie mają być trzy technologie takie jak: komfortowy fotel kapitański, zaawansowany system klimatyzacji oraz szybkie podgrzewanie fotela.

Inżynierowie Nissana po długich badaniach stwierdzili że kluczem do redukcji stresu i zmęczenia oraz poprawy zdrowia jest zapewnienie optymalnego przepływu i ciśnienia krwi oraz dostarczenie do kabiny samochodu bardzo dobrej jakości powietrza. Te rozwiązania były siłą napędową do stworzenia tego konceptu.

Tak zwany fotel kapitański (Comfortable Captain Seat) jest więcej niż zwykłym fotelem samochodowym o dziwnej nazwie. Fotel podzielono na specjalne strefy wpływające na komfort podróżowania. W okolicy nóg umieszczono zintegrowane poduszki oraz przegubowe siedzisko z trzywarstwowymi poduszkami w okolicach pleców. Dzięki takiemu połączeniu zmęczenie związane  z siedzeniem na fotelu jest dużo mniejsze przy pokonywaniu długich odległości. Przy okazji wszystko zostało dopasowane tak, że nie utrudnia przepływu krwi u siedzącego pasażera.

Zaawansowana klimatyzacja to rozwiązanie, które niebawem może się pojawić w szerszej gamie samochodów. Składa się ono z trzech technologii połączonych w jednym rozwiązaniu. Pierwsza z nich to generator jonów Plasmacluster, druga to urządzenie kontrolujące temperaturę wewnątrz i poza samochodem oraz ostatnia to filtr powietrza wzbogacony o polifenole pochodzące z... grejpfruta. Pierwsze urządzenie odpowiada za generowanie jonów redukujących bakterie w powietrzu oraz pleśnie i grzyby, ogranicza liczbę alergenów w powietrzu, a także usuwa nieprzyjemne zapachy. System klimatyzacji został wyposażony w czujnik zapachowy, który automatycznie zamyka obieg klimatyzacji w momencie kiedy w atmosferze znajdzie się duża ilość zanieczyszczeń oraz zbyt intensywne zapachy.

Ostatnią technologią służącą poprawie komfortu pasażerów oraz ich dobrego samopoczucia jest system o nazwie Quick Comfort Heat Seater. Pod tą nazwą ukrywa się trochę bardziej zaawansowany system podgrzewania fotela, który znamy z nowych samochodów. Według producenta jest to pierwszy na świecie system, który wykorzystuje wyniki badań naukowych nad temperaturą ludzkiego ciała i gęstością ciepła. W efekcie tej wiedzy podgrzewanie zimnego fotela następuje od strony ud, a następnie siedziska. Dzięki temu skraca się czas w którym pasażer ma wystarczające uczucie ciepła. W porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami trwa to 35 procent szybciej.

Nissan postawił sobie za cel rozwijanie technologii poprawiających komfort i zdrowie pasażerów. Opisywany koncept jest pierwszym poważnym krokiem w tym kierunku. Już niebawem poznamy inne, nowatorskie rozwiązania japońskiego koncernu.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Nissan
Tematy w artykule: Nissan

Podobne wiadomości:

Nissan 370Z przechodzi lifting

Nissan 370Z przechodzi lifting

Aktualności 2017-08-31

Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne

Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane...

Premiery 2017-09-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.