mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Chcesz zginąć w samochodzie?

Chcesz zginąć w samochodzie?

Z samochodem jest trochę jak z odbezpieczonym granatem. W rękach niedoświadczonego i nieodpowiedzialnego kierowcy może siać zagrożenie na drodze. Inna sprawa to konieczność dbania w aucie o różne podzespoły, które bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie i życie.

Chcesz zginąć w samochodzie?

Zaniedbany samochód może sprawiać kłopoty. I to nie tylko takie, że nie ruszymy o poranku do pracy. Gdy dojdzie do awarii podczas jazdy mogą nas czekać poważne kłopoty.

Dużo osób ignoruje rdzę. Ta występująca na karoserii szpeci nasz samochód i dość łatwo się jej pozbyć. Sprawa komplikuje się w momencie gdy podłoga i progi naszego samochodu pokryte są od dłuższego czasu rudawym nalotem, który "trawi" płytę podłogową. Trzeba się liczyć z tym, że sztywność samochodu będzie się coraz bardziej pogarszać, a w momencie wypadku taki egzemplarz nie zapewni nam odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Wielu użytkowników samochodów zwleka do ostatniej chwili z wymianą paska rozrządu. Ten z pozoru niegroźny element może nie tylko zniszczyć silnik w momencie gdy pęknie, ale także sprawić nam wiele nieprzyjemności. Wyobraźcie sobie, że jedzie 140km/h autostradą i nagle silnik "blokuje" się.

Kolejna sprawa to wymiana wycieraczek, a także działanie silniczka odpowiedzialnego za ich napędzanie. Kiedy ostatni raz wymienialiście je w swoim aucie? Wszystko jest w porządku gdy aura za oknami jest słoneczna. Problemy zaczynają się dopiero wtedy gdy zaskoczą nas obfite opady deszczu czy śniegu. Możemy wtedy spowodować wypadek nie widząc co się dzieję naprzeciwko.

Przewody paliwowe. Teoretycznie najmniej awaryjny element samochodu. Jednak wystarczy drobne, mechaniczne uszkodzenie by delikatny wyciek benzyny zamienił się w kulę ognia. Kolejne przewody odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo to przewody hamulcowe. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że w kilkunastoletnich samochodach trzeba regularnie poddawać je kontroli. Dochodzić może do małych wycieków, a w momencie awaryjnego hamowania lekko uszkodzony elastyczny przewód może rozerwać się całkowicie, przez co utracimy ciśnienie w układzie hamowania, a pedał hamulca wpadnie w podłogę.

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać by w naszym samochodzie elementy, które łączą go z nawierzchnią były w porządku. Gdy zauważymy, że na boku opony pojawił się nawet niewielki bąbel powinniśmy niezwłocznie ją wymienić. Jazda z oponą w takim stanie to skrajna nieodpowiedzialność, ponieważ w każdej chwili może dojść do jej przebicia i utraty kontroli nad samochodem. To samo tyczy się uszczerbień na oponie, które najczęściej są efektem nieudolnej jazdy po krawężnikach. Niestety w obu przypadkach musimy wymienić ogumienie.

Kolejna sprawa to zawieszenie. Wszelkie luzy mogą w efekcie doprowadzić do zerwania połączeń na ruchomych elementach. O konsekwencjach chyba nie trzeba w tym przypadku przypominać. W momencie gdy układ kierowniczy przestaje bezpośrednio przekazywać nasze intencje na asfalt, konieczna będzie wizyta u mechanika.

Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedyś, co może się stać, gdy podczas szybkiej, nocnej jazdy na powiatowej drodze nagle zgasną światła?


Podobne wiadomości:

Tragiczny bilans na drogach

Tragiczny bilans na drogach

Aktualności 2016-03-29

Akcja

Akcja "Znicz 2015" - bilans wypadków

Aktualności 2015-11-02

Komentuj:

~dio64 2013-09-08

Co to za amator pisał ten artykuł po pierwsze jeśli jest nieszczelność w przewodzie paliwowym to nie uruchomimy auta obecnie w nowych samochodach ciśnienie musi być w granicach 6 atmosfer ,,,, stare auta 3 atmosfery ,, jeszcze starsze ,,prawie zabytki"1,5 atmosfery , diesel jak będzie nie szczelny to można go odpalać na krawacie przez całą POLSKĘ Niech się jeszcze ten ,,redaktorek" nauczy bądź douczy nie ma czegoś takiego jak hamowanie awaryjne, może być NAGŁE , GWAŁTOWNE , OSTRE .bądź W RAZIE AWARII,lub NA SKUTEK AWARII .

~yiiO 2013-08-30

A czy autor zastanawiał się kiedyś, co zrobi gdy pewnego dnia okaże się, że jego konta bankowe są wyczyszczone. Do tego jego hipteka jest obciążona kredytem 100k zł???

~aaa 2013-08-30

2/10

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.