mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Co wybierają klienci?

Co wybierają klienci?

Firma J.D Power co roku przygotowuje różnego rodzaju rankingi zawiązane z motoryzacją. Jakiś czas temu przedstawiła listę technologii oraz rozwiązań, które są najczęściej wybierane spośród długich list wyposażenia opcjonalnego.

Co wybierają klienci?

Producenci samochodów kuszą atrakcyjnymi cenami podstawowymi, jednak gdy przyjrzymy się bliżej to okazuje się, że na pokładzie samochodu jest prawie pusto. Gdy zaczniemy dobierać wszystkie najbardziej potrzebne gadżety szybko okazuje się, że cena pojazdu szybuje do nieprzyzwoitych kwot.

Zobaczmy zatem co wybierają klienci najczęsciej podczas zakupu samochodu.

Lampy LED - Jeszcze parę lat temu dostępny tylko u luksusowych producentów za dopłatą. Teraz stają się już powoli chlebem powszednim. Korzyści z wyboru tej technologii są oczywiste. Diody LED emitują mocne światło przy bardzo niskim zużyciu prądu. Do tego są praktycznie bezawaryjnie w stosunku do tradycyjnych żarówek.

System rozpoznawania mowy - Według nas na chwilę obecną niepotrzebny gadżet. Jednak technologia sprawia, że już dosłownie za chwilę przy pomocy głosu będziemy mogli sterować wszystkimi urządzeniami na pokładzie samochodu. Obecnie po wywołaniu funkcji przyciskiem na kierownicy możemy przełączyć stację radiową czy wpisać adres do nawigacji.

System HUD - Producenci samochodów robią wszystko by nie odrywać wzroku z drogi podczas podróżowania. System HUD zaczerpnięty z samolotów wojskowych wyświetla przed nami, na wysokości drogi użyteczne informacje takie jak prędkość oraz jej ograniczenie czy też koordynaty od nawigacji. Przyszłe generacje tego systemu będą miały zaimplementowany system Night Vision, który będzie ostrzegał przed pieszymi czy zwierzętami niewidocznymi na drodze.

Bezprzewodowa łączność - technologia Bluetooth od kilku lat jest standardem. Mało kto bawi się jeszcze w poszukiwanie przystawek do telefonu. W erze smartfonów możliwe jest nawet udostępnianie internetu na pokładzie samochodów.

Zdalne zarządzanie autem - to dziedzina, która w następnych latach będzie się mocno rozwijać. Niektórzy producenci przygotowują już specjalne aplikacje, które pozwalają na sterowanie samochodem przy pomocy telefonu. Możemy na przykład schłodzić auto w gorące dni zanim do niego wsiądziemy lub sprawdzić gdzie obecnie znajduje.

Premium audio - w samochodzie spędzamy sporo czasu słuchając radia lub zapisanej na dysku urządzenia multimedialnego muzyki. Dlatego coraz więcej klientów zamawia ulepszone zestawy dźwiękowe do swoich samochodów.

Systemy przedkolizyjne - w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się systemy, które pozwalają zapobiec stłuczce bądź też minimalizują jej konsekwencje. Podczas podróżowania z małą prędkością system jest w stanie wyhamować samochód przed przeszkodą, dzięki radarom i laserowym czujnikom umieszczonym w przedniej części nadwozia.

Kamery cofania – zwykła kamera cofania pokazująca tylko tył samochodu podczas manewrów na parkingu to już przeżytek . Obecnie producenci oferują już dużo bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają na obserwację co dzieje się z każdej strony samochodu.

Systemy ratunkowe – coraz większą popularnością cieszą się systemy, które ostrzegają służby ratunkowe gdy zdarzy się wypadek przekazując od razu informacje o tym, gdzie znajduje się samochód, ile poduszek powietrznych wystrzeliło i przy jakiej prędkości miało miejsce zdarzenie.

Autonomiczne pojazdy – co prawda do czasu kiedy samochód przemieszcza się bez udziału kierowcy w jego wnętrzu pozostało jeszcze kilka lat, obecnie klienci coraz częściej skłaniają do zamawiania systemów automatycznego parkowania (np. Park Assist) lub aktywnych tempomatów, które nie tylko zatrzymają samochód gdy zrobi się korek na drodze, ale także ruszą gdy ruch się wznowi. 

Tematy w artykule: LED HUD swiatla LED

Podobne wiadomości:

Mercedes stawia na diody LED

Mercedes stawia na diody LED

Technika 2014-11-19

Wyświetlacz z rozszerzoną rzeczywistością

Wyświetlacz z rozszerzoną rzeczywistością

Technika 2014-08-13

Komentuj:

Euroalkomat_pl 2013-03-17

Faktycznie ceny tych dobrych żarówek LED są zdecydowanie droższe niż 20 zł,dlatego w większości przypadków tniemy koszty i wybieramy te zwykłe,a z ich awaryjnością różnie tutaj bywa...

~Opq32 2013-03-08

"Do tego są praktycznie bezawaryjnie w stosunku do tradycyjnych żarówek"- jeśli mamy LED-y z atestami to tak ale 80% kierowców ma podróby podróbek za 25 zł które za tydzień juz swieca nierówno i z 100 m ich nie widać dobre diody zaczynaja sie od 500-700 zł

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando