mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Czarna skrzynka w samochodzie

Czarna skrzynka w samochodzie

Postęp komputeryzacji w świecie czterech kółek jest nieunikniony i będzie ewoluował w całkiem nowe strefy. Specjaliści z szeroko pojętej branży IT pracują nad samochodowymi "czarnymi skrzynkami", które będą rejestrować zachowania kierowcy, a potem ich dane będą przekazywane odpowiednim władzom i firmom ubezpieczeniowym.

Czarna skrzynka w samochodzie
Środowisko motoryzacyjne bardzo szybko chłonie nowoczesne technologie. Coraz częściej wykorzystują to giganci komputerowi, którzy przygotowują w tym celu  nowoczesne rozwiązania. Producent procesorów marki Intel już od kilku lat próbuje zintegrować firmy motoryzacyjne w organizacji, która będzie wspomagać rozwój nowych systemów multimedialnych czy bezpieczeństwa.

Najnowszym pomysłem wprost z Krzemowej Doliny jest samochód stworzony przez mikroprocesorowego giganta, firmę Intel, który będzie rejestrował takie informacje jak prędkość samochodu, skręt kierowniczy, stopień hamowania. To jednak nie wszystko. Do tego dojdzie jeszcze rejestracja obrazu video z samochodu oraz środowiska wokół niego. System będzie wspomagany przez technologię GPS, która będzie stale monitorować położenie. Sposób funkcjonowania technologii przypomina czarną skrzynkę. I tak w istocie jest. Urządzenie będzie zdolne przesyłać w szybkim tempie informacje do służb mundurowych czy firm, które nas ubezpieczają. Pozwoli to nie tylko wezwać odpowiednią pomoc i określić dokładne miejsce wydarzenia, ale także rozstrzygnąć spór o to kto jest winny, a kto poszkodowany.

Te rozwiązania mają być częścią inteligentnego samochodu stworzonego przez Intela. Firma zamierza wdrażać rozwiązania, które sprawią że samochody już nie tylko będą jeździć, ale także będą w stanie wykrywać zagrożenie na drodze i skutecznie reagować. Intel przy współpracy koncernów samochodowych chciałby w pierwszym etapie powiązać na stałe samochody z internetem. Drugi etap to system kamer, które będą w stanie rozpoznawać znaki drogowe na tyle, że w przypadku wjechania pod prąd na drogę jednokierunkową system będzie mógł przejąć kontrolę nad samochodem.

Czujniki i urządzenia zamontowane na pokładzie będą też wykorzystywane w słusznych celach. Po wjechaniu w dziurę w nawierzchni system będzie wysyłał do zarządcy drogi informację o dokładnym jej położeniu. Gdyby system ten zaczął działać w Polsce, pewnie bardzo szybko doszło by do jego przeciążenia z powodu nadmiaru informacji.

System zainstalowany w większej ilości samochodów ma pozwolić na komunikację między nimi i wymianę kluczowych informacji o sytuacji na drodze. Gdy jeden samochód będzie poruszał się zbyt blisko drugiego lub podczas wyprzedzania któryś z pojazdów znajdzie się w martwym polu, oba samochody zostaną zaalarmowane. W reflektorach wykorzystujących technologię LED będą umieszczone czujniki pozwalające oceniać odległość między samochodami.

Opracowany przez firmę Intel i kooperantów system będzie także ułatwiał korzystanie z samochodu. Za pomocą telefonu komórkowego lub komputera z dostępem do internetu będzie można zdalnie sterować centralnym zamkiem, alarmem, a także włączyć ogrzewanie w zimowy poranek.

Prezentacja technologii miała miejsce podczas konferencji Intela w kalifornijskim Santa Clara. Miała tam miejsce debata z przedstawicielami koncernów samochodowych na temat wprowadzenia rozwiązań do życia. Pierwsze reakcje są bardzo pozytywne. Najbardziej zadowolone z tego faktu będą firmy ubezpieczeniowe. Rzecznik prasowy Brytyjskiego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli zapowiedział że pozwoli to skrócić okres oczekiwania na wypłatę odszkodowana. Dodał też, że wprowadzenie takiego systemu może pozytywnie wpłynąć na wysokość składek ubezpieczeniowych.

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Komentuj:

~robin 2010-07-17

a mi się dodatkowo nie podoba określenie, że "system będzie mógł przejąć kontrolę nad samochodem" ... bo jeżeli M$ będzie tworzył soft to ... ;) poza tym - może będę zmuszony pojechać pod prąd - bo np. będę gonił sprawcę wypadku, albo będę musiał uciekać przed zderzeniem czołowym, albo będzie to najkrótsza droga do szpitala, itp. itd. to tak jak z ABS'em - przydaje się ;) ale już systemy "wspomagające/osłabiające" ruszanie - nie bardzo ;)

~koniu 2010-07-15

czarne skrzynki??? rejestratory??? lokalizatory??? Wciskanie kitu, że to wszystko dla poprawy bezpieczeństaw... BZDURA...!!! to zwykła inwigilacja jest... Pojawia się proste pytanie: Ten samochód Intela prowadzi kierowca? Czy może jednak kierowca jest prowadzony przez samochód?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando