mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Czy Twoje auto jest gotowe na wiosnę?

Czy Twoje auto jest gotowe na wiosnę?

Za nami kilka dni wiosny, ale raczej nie powinniśmy jeszcze oczekiwać pierwszych przebiśniegów. Pogoda nie sprzyja, ale prędzej czy później i tak zrobi się cieplej, a póki co pozostanie nam więcej czasu na przygotowanie auta do cieplejszej aury.

Czy Twoje auto jest gotowe na wiosnę?
Wielu kierowców bagatelizuje temat przygotowywania samochodu do jazdy po zimowym okresie eksploatacji. Słusznym argumentem fachowców jest to, że wiosną i latem poruszamy się dużo szybciej naszymi pojazdami, tak więc niezwykle ważny jest sprawny stan techniczny.

Warto zatem pamiętać o kilku ważnych kwestiach podczas przygotowywania samochodu. Pierwsza sprawa to ogumienie. Z tym tematem nie musimy się tak mocno spieszyć. Jak zejdą ostatnie śniegi to ruszy lawina klientów na zakłady wulkanizacyjne. Po przeczekaniu pierwszej fali i ustabilizowaniu się pogody i temperatury (powyżej 7 stopni Celsjusza) warto wymienić ogumienie. Przy okazji jest to dobry moment by w obu zestawach (letnim i zimowym) sprawdzić głębokość bieżnika oraz ogólny stan opon.

Jeżeli jesteśmy już przy oponach to warto sprawdzić układ zawieszenia oraz hamulce. Gdy zejdą śniegi polskie drogi znów zaczną odkrywać swoje dziurawe tajemnice. Może się zdarzyć, że nasz samochód po zapoznaniu się z wiosennym stanem dróg może zacząć ściągać w lewo lub prawo. Warto sprawdzić luzy w układzie kierowniczym, stan klocków i tarcz hamulcowych, a także płynu hamulcowego w układzie. Raz na kilka lat powinniśmy go całkowicie wymienić.

Po ciężkim zimowym sezonie warto sprawdzić stan oleju silnikowego i w razie ubytków dolać odpowiednią ilość. Przy tej okazji kontrolujemy stan cieczy chłodzącej w zbiorniczku wyrównawczym oraz dolewamy płynu do spryskiwaczy.

Stan wycieraczek wbrew pozorom jest również ważny. Po mroźnej zimie mogą one nie nadawać się już do użytku. Podczas mocniejszych opadów deszczu będziemy mieć poważny problem.

Na koniec fundujemy naszym czterem kółkom wizytę w samochodowym spa. Przyda się dokładne mycie nie tylko nadwozia, ale przede wszystkim podwozia gdzie ukrywać się będzie sporo soli i piachu, które działają degradująco na karoserię i podwozie. Przy okazji nie zaszkodzi także odświeżyć wnętrze samochodu poprzez odkurzanie i wypranie tapicerki.

Potem pozostaje już tylko cieszyć się dobrze przygotowanym samochodem. I w drogę.
Tematy w artykule: zima auto w zimie

Podobne wiadomości:

Zimowe akcesoria Skody

Zimowe akcesoria Skody

Aktualności 2015-12-14

Diesel w zimie. Jak dbać o ten silnik

Diesel w zimie. Jak dbać o ten silnik

Serwis auta 2016-01-14

Komentuj:

Euroalkomat_pl 2013-06-05

Teraz mamy nie tylko wiosnę,ale i lato- które ciężko dostrzec bo czerwiec jest dla nas bardzo deszczowy... Podstawa to pamiętać też o serwisowaniu klimatyzacji,wielu kierowców zapomina o tym przed i po sezonie.

~misiek30 2013-04-03

Jaka wiosna? Ktoś widział wiosnę? Bo ja nie! Jest 3 kwietnia a ja siedzę na szkoleniu BHP i patrze za okno a tam pogoda jak w styczniu.

Hq-Aero-Dynamic_p 2013-04-01

Faktycznie rok temu aura była zdecydowanie lepsza i co wazne: cieplejsza. Teraz nawet nie ma co myśleć o zmianie opon na letnie,za oknem cały czas mimo kwietnia mamy prawdziwą zimę.

~unfamiliar 2013-03-26

"za nami kilka dni wiosny"....wiosny, pytam się , kiedy????? chyba autor przekopiował wpis z zeszłego roku, rok temu o tej prze faktycznie była już wiosna

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando