mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Czy to koniec GPS?

Czy to koniec GPS?

Nawigacja satelitarna od czasów jej popularyzacji kojarzy nam się wyłącznie z systemem GPS. Okazuje się jednak, że od jakiegoś czasu funkcjonuje podobny system, stworzony przez Rosjan i niebawem może wzbić się na podobne szczyty popularności.

Czy to koniec GPS?
Myśląc o nawigacji od razu kojarzy się nam ona z systemem lokalizacji opartym na GPS, czyli Global Positioning System. Jest to technologia stworzona przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych na początku lat 80-tych, a wprowadzony do powszechnego obrotu przeszło dekadę temu. Wykorzystuje on satelity krążące wokół ziemi. Dowolny odbiornik ich sygnału  pozwala użytkownikowi zlokalizować jego położenie.

Jednak GPS od niedawna nie jest już jedynym systemem nawigacji o globalnym zasięgu. Niedawno do tego grona dołączył rosyjski system Glonass, opracowany jakiś czas temu do celów militarnych. Globalnaja Nawigacionnaja Sputnikowaja Sistiema - tyle oznacza skrót. Do jego sprawnego działania potrzebne było wystrzelenie brakującego, 24-go satelity. Dzięki niemu system znów posiada zasięg globalny.

Działanie systemu Glonass podobne jest to działania GPS. Także wykorzystywane są satelity. W tym przypadku jest ich 24. Poruszają się one po trzech orbitach, tak by z dowolnego punktu na naszym globie widocznych było zawsze 5. Prawdopodobieństwo wynosi 99 procent.

Producenci już zaczęli pierwsze przymiarki do popularyzacji tego systemu. Najnowsze modele smartfonów Sony z serii Xperia wspierają Glonass. To samo tyczy się tabletu Galaxy Note od Samsunga oraz iPhone 4S, który może pracować zarówno w trybie GPS jak i Glonass. Na inne telefony typu Smartfon, a już niebawem także na przenośne urządzenia nawigacyjne pojawiła sie nawigacja Navmax wyposażona w polskie mapy. Podobnie jak wspomniane wyżej urządzenia nawiguje ona przy pomocy satelit GPS oraz Glonass.

Plusem takiego łączonego rozwiązania jest fakt, że w momencie gdy warunki atmosferyczne lub budynki w okolicy będą zakłócać system GPS, do pomocy wejdzie opracowany przez Rosjan Glonass, bowiem do dyspozycji urządzenia nawigującego dostępnych będzie aż 55 satelitów.

Zatem już niebawem powinniśmy się spodziewać pierwszych urządzeń nawigacyjnych na pokładzie samochodów, które będą wykorzystywać oba rozwiązania. Warto jednak pamiętać o tym, że prócz GPS i Glonass istnieją również inne systemy. Jest wśród nich Galileo, nad którym pracuje Europejska Agencja Kosmiczna. Chiny mogą też zaskoczyć świat swoim systemem Compass.
Tematy w artykule: nawigacja GPS Glonass

Podobne wiadomości:

Oto pierwsza nawigacja na świecie?

Oto pierwsza nawigacja na świecie?

Technika 2015-07-22

Szef sprawdzi Cię przez telefon!

Szef sprawdzi Cię przez telefon!

Technika 2012-09-11

Komentuj:

~przembo 2014-12-11

Ja korzystam z nawigacji w telefonie ale wolałbym taką samochodową. Poprosiłem Mikołaja i może w tym roku przyniesie mi to co sobie życzyłem:) Wziąłem też udział w konkursie Total i może uda się zgarnąć.

Euroalkomat_pl 2014-11-13

Moim zdaniem GPS dalej bezie funkcjonować,pytanie tylko czy w formie nawigacji jako osobnym urządzeniu czy też w telefonie. Różnica będzie polegała jedynie na tym nośniku,na niczym innym.

~Szarak 2014-10-06

Nauczony doświadczeniem wiem, że takie systemy lokalizacji jaki Satis będą się rozwijać w najlepsze.

~Szarak 2014-10-06

Dynamika rozwoju rynku usług około sprzedażowych oraz zróżnicowane oczekiwania klientów flotowych motywują do nieustannego poszukiwania nowych rozwiązań oraz do elastycznego i indywidualnego podejścia do potrzeb każdego klienta. Poza odbiornikami GPS system lokalizacji może współpracować z szerokim spektrum czujników, uzupełniających wybrane strefy chronienia pojazdu. Mogą to być sondy paliwa, czujniki otwarcia drzwi, czujniki położenia kluczka w stacyjce, czujnik obecności kierowcy w pojeździe, czujniki temperatury. Istnieje także możliwość integracji instalacji monitorującej z szyną CAN pojazdu.

e-Wycieraczki_pl 2013-07-02

Telefon można już połączyć z funkcją GPS-a,często nowoczesne smartfony mają wbudowane odbiorniki,jednak moim zdaniem nigdy w pełni nie zastąpią zwykłych urządzeń gps,te maja większy ekran,wielu Użytkowników już się do nich przekonało.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross