Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Technika > DaimlerChrysler razem z GM

DaimlerChrysler razem z GM

Dwa giganty połączą siły w rozwoju technologii napędów hybrydowych. Sukcesy Japończyków na polu nowych napędów stymulują innych potentatów rynku motoryzacyjnego do zwiększenia nakładów na rozwój alternatywnych źródeł energii.

DaimlerChrysler razem z GM

W wydanym dziś oświadczeniu, koncerny deklarują wspólny wysiłek by rozwijać te technologie. Zyskać mają wszyscy: klienci – wydający mniej na paliwo, środowisko naturalne – dzięki mniejszym ilościom gazów spalinowych, i oczywiście producenci – widzący rozwijającą się niszę, która lada dzień stanie się rentowna.

Celem związku Daimlera z GM jest rozwój hybrydowych jednostek napędowych. Koncerny stawiają na równoczesną poprawę osiągów i ekonomiczność w zużyciu paliwa. Silniki mają być stosowane w autach GM, Chrysler i grupy Mercedes. Jednak można przypuszczać, że w następnej kolejności trafią one również pod maski takich aut jak Jeep, Chevrolet, a idąc dalej nawet w Smartach i Oplach.

Jest to naturalna kolej rzeczy. Oba koncerny pracowały dotychczas niezależnie nad podobnymi rozwiązaniami, a nowa droga poszukiwania wspólnych rozwiązań ma przyśpieszyć te wysiłki i oczywiście obniżyć ich koszt. Rezultaty mają być użyteczne do poruszania przednio- i tylno-napędowych pojazdów wielu klas. Kolejnym krokiem po podpisaniu tego memorandum, będzie przypieczętowanie długofalowej umowy w przyszłym roku. 

Prace skupią się nad opracowaniem jednostki z dwoma trybami pracy (na zdjęciu: czerwone pole - silnik elektryczny; żółte pole - działanie tradycyjnej jednostki przy większych prędkościach). Ich przewagą nad obecnie dostępnymi, jedno trybowymi jednostkami konkurencji, mają być lepsze osiągi i mniejsze zużycie paliwa (do 25% dla SUVów) w czasie jazdy z wyższymi prędkościami. Wszystko dzięki silniejszym silnikowi elektrycznemu, które będzie również umożliwiał efektywniejsze wykorzystanie komory silnika – jego wielkość ma być zbliżona do automatycznej skrzyni biegów.

Ciekawe jak na taki krok odpowie obecny lider w kategorii hybryd – Toyota. Jej druga generacja Priusa święci triumfy w stanach, a do gry wchodzi właśnie Honda z modelem Accord Hybrid.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Na początku września oddano do ruchu wiadukt na autostradzie A4 na odcinku od węzła Rzeszów Wschód do węzła Jarosław Zachód.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj