mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Droga przyszłości

Droga przyszłości

Amerykanie zaprezentowali niedawno, jakimi drogami będziemy jeździć w przyszłości. Asfalt zostanie zastąpiony panelami słonecznymi z wyświetlaczami, które będą kierować ruchem i ostrzegać o niebezpieczeństwach.

Droga przyszłości

Projekt o nazwie "Solar Roadways" stworzony przez amerykanów będzie już niebawem testowany w mieście Sagle w stanie Idaho. Na początek będą to prototypowe chodniki wyposażone w panele słoneczne, które będą gromadzić energię i dostarczać ją do położonych w pobliżu parkingów i budynków.

W niedalekiej przyszłości być może będziemy mieli okazję przejechać się po drodze na której zamiast asfaltu pojawią się diody, które będą wyświetlać linię drogi, pasy, przejścia dla pieszych. W zależności od potrzeb droga będzie wyświetlać kierowcy informacje lub polecenia.

Nowoczesna droga będzie składać się z trzech warstw. Wierzchnia powłoka będzie wykonana z materiału o dużej przezroczystości, który zapewni odpowiednią przyczepność dla opon, przez który jednocześnie będą mogły się przedostawać promienie słoneczne. Pod nią zostanie umieszczona warstwa składająca się z komórek z diodami oraz panelami kumulującymi energię. Zimą pozwolą one usuwać lód i śnieg poprzez emitowanie ciepła. Na samym dole znajdzie się płyta bazowa, która będzie odpowiedzialna za rozdzielanie mocy oraz pobieranie sygnałów z mediów takich jak telefon, telewizja czy internet.

Daleko idące plany zakładają, że dzięki panelom pojazdy elektryczne będą mogły ładować akumulatory bezpośrednio na jezdni.

Tematy w artykule: LED internet w samochodzie internet

Podobne wiadomości:

Lampy OLED w BMW M4

Lampy OLED w BMW M4

Technika 2015-04-15

Internet przez satelitę w Lexusie

Internet przez satelitę w Lexusie

Technika 2015-11-13

Komentuj:

~buru 2009-10-21

tjaaa ciekawe jaka jest wytrzymałość takich dróg, jak przejedzie po niej tysiąc tirów w ciagu jednego dnia

~elo 2009-10-20

tak, to prawda. słyszałem, że u nas ma być tak samo. To całe opóźnienie w budowie dróg to właśnie przez to . Już Pol wpadł na to. I tylko z oszczędności nie budujemy nowych dróg, zeby potem ich nie rozwalać i zamieniać .... na te słoneczne. Przecież nie bedziemy jak te durne niemcy .... jeżdzic po asfalcie czy betonie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando