mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Dwie skrzynie w jednej

Dwie skrzynie w jednej

W samochodach marki Volvo pojawi się nowa skrzynia biegów o nazwie Powershift. Technologia została opracowana przez Volvo Cars oraz firmę Getrag. Jest to w pełni automatyczna, sekwencyjna przekładnia sześciobiegowa wyposażona w dwa sprzęgła.

Dwie skrzynie w jednej
Skrzynia "Powershift" funkcjonuje jak dwie równolegle działające mechaniczne skrzynie biegów sterowane ręcznie (potocznie zwane "ręcznymi"). Układ ten wyposażony jest w dwa, mokre sprzęgła, które działają niezależnie od siebie. Pierwsze sprzęgło steruje biegami nieparzystymi (1, 3, 5 i wstecznym), drugie steruje biegami parzystymi (2, 4 i 6). Sprzęgła, poprzez sterowane elektrohydrauliczne, działają na zmianę jedno po drugim.

Kiedy załączony jest pierwszy bieg, drugi bieg jest już przygotowywany do uruchomienia. Oznacza to że kiedy silnik na pierwszym biegu osiągnie pełną moc układ jest gotowy na maksymalnie szybkie załączenie drugiego biegu Po uruchomieniu drugiego, przygotowywany jest bieg trzeci, itd. Pozwala to na przekazanie mocy bez zakłóceń oraz bez straty momentu obrotowego, co gwarantuje szybką i gładką zmianę biegów przy jednoczesnym ciągłym przyspieszeniu samochodu(nawet podczas zmiany biegu).

Skrzynia Powershift oparta jest na technologii wykorzystywanej w "ręcznych" skrzyniach biegów. Jedyną różnicą jest fakt połączenia każdego ze sprzęgieł ze swoim własnym wałkiem wejściowym. Jeden wałek obraca się wewnątrz drugiego. Wał wewnętrzny steruje wałkiem zdawczym dla biegów: pierwszego, trzeciego, piątego i wstecznego, natomiast wałek zewnętrzny dla biegu drugiego, czwartego i szóstego. Sprzęgła sterowane są za pomocą układu elektrohydraulicznego, która zapewnia, że kiedy jedno sprzęgło jest załączone, drugie jest rozłączone i na odwrót. Każde ze sprzęgieł funkcjonuje jak sprzęgło poślizgowe. Tłok dopycha do siebie określoną liczbę tarcz sprzęgła i dzięki wytworzonemu tarciu doprowadza do ich wzajemnego zablokowania.

Dzięki zastosowaniu podwójnych mokrych sprzęgieł skrzynia biegów Powershift może funkcjonować przy wysokim momencie obrotowym i nie ma zasadniczo żadnych ograniczeń w zakresie wyboru przełożenia. Dzięki temu układ ten idealnie pasuje do współczesnych, silników diesla o dużych mocach.

Aktualna wersja skrzyni Powershift opracowana przez Volvo posiada parametry umożliwiające jej funkcjonowanie przy momencie obrotowym rzędu 450 Nm. W modelach Volvo C30, S40 oraz V50 towarzyszy jej 2-litrowy, 4-cylindrowy turbodiesel o mocy 136 koni mechanicznych i momencie obrotowym wynoszącym 320 Nm.
Tematy w artykule: DSG

Podobne wiadomości:

170-konny Superb z DSG i 4x4

170-konny Superb z DSG i 4x4

Aktualności 2013-07-25

Skoda świętuje kolejny rekord

Skoda świętuje kolejny rekord

Aktualności 2015-01-05

Komentuj:

~kangurek1234 2008-01-17

Jak widzę ludziom zawsze źle. no i co z tego ,że w VW/audi czy BMW taka skrzynia już jest zrobiona. Zrobiło taka teraz Volvo i o tym napisało,a poprzednie firmy o tym milczą. Lepiej jest chyba przeczytać opis jak to działa i mieć jakieś pojęcie nawet po 3 latach od wprowadzenia niż nie wiedzieć nic. Z drugiej strony czy nikt nie bierze faktu ,że zawsze jest lepiej wprowadzić coś co jest sprawdzone nawet po 3 latach niż być prekursorem i testować produkt na nas klientach . Brawa dla Volvo za odwagę i rozsądek.

~AL 2008-01-17

Takie skrzynie w M-kach zaczeło już jakiś czas temu robić bmw - smg

~MasterLease 2008-01-15

A czy autor napisał, że to jedyna i pierwsza taka skrzynia? Nie, więc o co chodzi? Póki co, nadal mało takich konstrukcji na rynku, więc wspomnieć o tym można...

~Marek 2008-01-14

Niech autor rozejrzy sie po rynku, od 3 lat takie skrzynie posiada VW/Audi - DSG

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando