mojeauto.pl > motogazeta > Technika > ESP ratuje życie

ESP ratuje życie

W badaniach przeprowadzonych przez centrum Thatcham wynika, że gdyby w nowych samochodach standardowo montowano technologię ESP, to w ponad trzech tysiącach przypadków można by uniknąć poważnych konsekwencji, a także uratować życie ponad 400 osobom.

ESP ratuje życie

Wiele osób doskonale zna przypadek, kiedy wchodząc w ostry zakręt z dużo większym impetem niż zwykle, widzimy jak na desce rozdzielczej zapala się żółta ikona sygnalizująca włączenie się systemu ESP, znanego także pod nazwą VSC, DSC lub TCS. Dla producenta samochodów montaż takiego urządzenia wynosi w przeliczeniu około 300 złotych. Pomimo tego bardzo mała ilość nowych samochodów posiada je standardowo na pokładzie. Większość z nich dostępna jest w opcji, której cena mieści się w przedziale średnio od 1,400 złotych, aż do 6 tysięcy złotych.

W Niemczech liczba nowych samochodów, posiadających na pokładzie ESP wynosi około 60 procent. W Szwecji jest dużo lepiej, bowiem 90 procent nowych pojazdów posiada zaimplementowany system podnoszący znacznie bezpieczeństwo. Urządzenie kontrolujące stabilność trakcji działa dużo sprawniej i szybciej od najlepszego kierowcy. Współpracuje ono z systemem ABS, korzystając z informacji przepływających przez jego czujniki, a następnie przekazując informację kiedy utracono kontrolę nad samochodem, wyhamowując indywidualnie każde koło, dopóki nie zostanie osiągnięta pełna stabilność.

Przedstawiciel Thatcham, Matthew Avery twierdzi, że na producentach samochodów powinna zostać wywarta presja, która pozwoli na to, żeby w samochodach ESP było montowane tak samo jak poduszki powietrzne lub systemy ABS. Wprawdzie system ten nie daje efektów w czasie zderzenia, lecz jest pierwszym ogniwem, w kierunku uniknięcia wypadku.

Czytaj także:


Elektroniczni pomocnicy są mało znani (2006-08-14)

20 milionów ESP (2006-04-10)

System DSR (2006-04-03)

Tematy w artykule: ESP

Podobne wiadomości:

Uwaga na wadliwe Suzuki Jimny

Uwaga na wadliwe Suzuki Jimny

Aktualności 2015-08-19

System Crosswind Assist nawet w używanych Sprinterach

System Crosswind Assist nawet w używanych...

Technika 2014-11-25

Komentuj:

~viper 2006-08-24

czy ta reklama jest konieczna? bardzo ciezko kopiuje mi sie te artykuly do worda

~Irek 2006-08-23

jestem jak najbardziej za tym zeby ESP bylo tanie i montowane w standardzie! dobry pomysl, ciekawe tylko czy cos z tego wyjdzie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.