mojeauto.pl > motogazeta > Technika > EcoDrive od Fiata i Microsoftu

EcoDrive od Fiata i Microsoftu

Fiat Group Automobiles przy współpracy Microsoft Automotive Business Unit zamierza stworzyć nowy system bazujący na dotychczasowym Blue&Me, który pozwoli minimalizować negatywny wpływ samochodu na środowisko z pozycji kierowcy.

EcoDrive od Fiata i Microsoftu
Podczas tegorocznego salonu we Frankfurcie obie firmy przedstawiły "EcoDrive", czyli awangardowy system, którego zadaniem jest uświadomienie producentom samochodowym, że odpowiedzialność za dbałość o środowisko nie kończy się z chwilą opuszczenia samochodu z linii produkcyjnej. Wpływ na to ma również w jaki sposób kierowca prowadzi samochód.

W dzisiejszych czasach dane dotyczące paliwa i emisji są uzyskiwane poprzez pomiar samochodów testem "Roller Dynamometer". Jest to test przeprowadzany przez profesjonalistów w optymalnych warunkach środowiskowych i drogowych, przy wcześniej zdefiniowanym cyklu jazdy, z wyłączoną klimatyzacją, radiem, światłami oraz innymi urządzeniami.

Jednak w rzeczywistości poziomy emisji są rożne. Zmieniają się one w zależności od warunków jazdy i są ściśle związane ze stanem technicznym i stylem jazdy. Zadaniem systemu EcoDrive jest zbieranie podczas jazdy wszystkich informacji potrzebnych do poprawy skuteczności jazdy za pomocą portu USB i zapisuje je na pen drive. Dzięki niemu kierowca może wprowadzić dane do komputera. System poinformuje go o wpływie samochodu na środowisko, emisji CO2, a także przeanalizuje styl jazdy i poradzi jak zmienić dotychczasowy sposób w danym terenie, aby uzyskać mniejszy poziom CO2 i obniżyć zużycie paliwa.

System EcoDrive zmniejsza negatywny wpływ na środowisko przez redukcję emisji CO2 podczas stałej podróży lub przez określony odcinek drogi. Fiat uważa, że przez obniżanie zużycia paliwa system będzie także zachęcał innych kierowców do takich zachowań.

Czytaj także:

Fiat Auto z Microsoft (2006-02-15)

Volkswagen i Apple stworzą samochód (2007-09-11)

Windows w samochodzie? (2007-01-17)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.