mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Ekologiczne wykładziny

Ekologiczne wykładziny

Mitsubishi Motors we współpracy z Toray Industries zajeło się tworzeniem bardzo wytrzymałego materiału, który będzie używany do okrywania podłogi w samochodach. Powstanie on z połączenia polylaktydu (PLA) z włóknem nylonowym.

Ekologiczne wykładziny

Nie jest to pierwszy tego typu produkt stworzony przez Mitsubishi. Już kilka miesięcy temu, w lutym firma ogłosiła, że będzie produkować elementy wnętrza samochodu zbudowane z połączenia żywicy pochodzenia roślinnego oraz włókna bambusowego. Jednym słowem będzie to drugi produkt z ekologicznej linii o nazwie "Zielony plastik". Oficjalnie zadebiutuje ona w drugiej połowie tego roku.

Podczas produkcji żywicy PLA, do atmosfery nie jest wydalany dwutlenek węgla. Powstaje ona z kwasu mlekowego otrzymanego w procesie fermentacji cukru pochodzącego z trzciny cukrowej lub kukurydzy. Po odpowiednim przetworzeniu powstaną włókna, które zostaną użyte do budowy dywaników podłogowych. Materiał ten został wzmocniony poprzez dodanie włókna nylonowego, dzięki czemu materiał będzie bardziej odporny na działanie promieni słonecznych oraz ścieranie.

Testy prototypowych wykładzin wykonanych z PLA oraz włókna nylonowego potwierdzają fakt, iż emisja dwutlenku węgla została zredukowana o przeszło 40 procent w porównaniu z dywanikami używanymi obecnie w samochodach marki Mitsubishi. Zmniejszono także o ponad połowę ilość ulatniających się składników organicznych.

Jako część projektu mającego na celu zatrzymanie globalnego ocieplenia oraz zmniejszenia wykorzystania rezerw ropy naftowej Mitsubishi zamierza kontynuować niezależny rozwój materiału o nazwie "Zielony Plastik". Nowoczesne i ekologiczne produkty w przeciągu kilku lat mają zastąpić obecne tworzone z materiałów przy produkcji których używa się toksycznych substancji. 

Czytaj także:

"Zielony plastik" w Mitsubishi (2006-03-08)

Tematy w artykule: green plastic zielony plastik

Podobne wiadomości:

Nowy, zielony materiał od Mitsubishi

Nowy, zielony materiał od Mitsubishi

Technika 2011-03-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.