Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Elektryczne turbo w RX-9

Elektryczne turbo w RX-9

Co rusz pojawiają się nowe plotki na temat nadchodzącej odsłony Mazdy RX-7. Podobnie jak poprzednik model ten będzie wyposażony w nietypowe rozwiązania.

Elektryczne turbo w RX-9
Pod maską Mazdy RX-7 znajdzie się najprawdopodobniej długo oczekiwany silnik Wankla 16X Renesis o pojemności 1,6 litra. We wstępnych zapowiedziach Mazdy ta jednostka miała generować 270 koni mechanicznych mocy. Najnowsze doniesienia mówią o tym, że będzie to silnik turbodoładowany.

Jednak turbodoładowanie nie będzie się odbywać w sposób konwencjonalny. Turbosprężarka będzie tutaj wprawiana w ruch za pomocą silnika elektrycznego. Konstrukcja z pewnością będzie skomplikowana, ale pozwoli obniżyć zużycie paliwa, a moc będzie dostępna w ułamku sekundy. Takie połączenie pozwoli wydobyć 300 koni mechanicznych z małej jednostki. Gdy dodamy do tego napęd przekazywany na tył, zapowiada się naprawdę ciekawie.

Pierwsze, przedprodukcyjne egzemplarze pojawią się jednak nie wcześniej jak na przełomie dwóch następnych lat.

Podobne wiadomości:

Mazda MX-5 RF - ruszyła produkcja

Mazda MX-5 RF - ruszyła produkcja

Aktualności 2016-10-06

Mazda MX-5 po tuningu BBR

Mazda MX-5 po tuningu BBR

Aktualności 2016-09-07

Komentuj:

~mazak 2010-07-29

noi?

aaa 2010-07-27

jahoo, punkt za czujność dla ciebie! Nie wiem dlaczego w większości artykułów (nie mówiąc już o tv) dziennikarze mylą rodzaje doładowania. A przecież zarówno po angielsku jak i po polsku są różne określenia dla obu podstawowych rodzajów. Jest supercharger czyli kompresor i turbocharger czyli turbina. To w maździe to będzie kompresor. Sam pomysł mazdy wydaje się bez sensu, bo to samo można uzyskać montując standardowy kompresor ze sprzęgłem odłączającym go kiedy jest zbędny. Jednak jak się głębiej zastanowić pomysł staje się genialny! A to dlatego, że taki elektryczny kompresor będzie w pełni niezależny od obrotów silnika! Tradycyjny kompresor ładuje liniowo, turbo ładuje nagle i dość krótko. A tu będzie można walić ile wlezie na wolnych obrotach i np. mniej na dużych kiedy ich występowaniu nie towarzyszy pełne obciążenie silnika.

~jahoo 2010-07-27

jak bedzie napedzane elektrycznie to nie bedzie to turbo

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Alfa Romeo Giulia QV bije rekord - lepsza od Porsche!
Alfa Romeo Giulia QV bije rekord - lepsza od Porsche!
Włoska ekipa po raz kolejny pojawiła się na torze Nurburgring. Cel był jasny – pobić rekord wnoszący 7 minut 38 sekund, który ustanowiło nowe Porsche Panamera.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj