mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Elektryczni złodzieje paliwa

Elektryczni złodzieje paliwa

Niemiecki automobilklub ADAC pokusił się o dokładne wyliczenia większego zużycia prądu przez poszczególne urządzenia elektryczne w samochodzie. Na przykład w zimie, kiedy dmuchawy ciepłego powietrza chodzą na całego, przy dystansie 100 kilometrów nasze auto spali o około 0,2 l. więcej paliwa.

Elektryczni złodzieje paliwa
W okresie zimowym paliwo szybciej ubywa ze zbiorników. Po pierwsze podczas rozruchu zimny silnik potrzebuje więcej energii, dłużej pracuje na wysokich obrotach i przez to zaciąga z baku więcej surowca. Po drugie w zimnych temperaturach paliwo ma tendencje do kurczenia się, stąd nikogo nie powinno dziwić, że pomimo zatankowania takiej samej ilości benzyny czy oleju napędowego latem i zimą, wskazówka na desce rozdzielczej będzie znajdować się w innym miejscu. Po trzecie wreszcie w zimie załączane są znacznie częściej ogrzewanie kabiny, podgrzewanie siedzeń i lusterek czy światła przeciwmgielne. Każde z tych urządzeń potrzebuje odpowiedniej dawki prądu. Prąd produkowany jest przez generator (w aucie określany jako alternator) a ten z kolei do swojej pracy potrzebuje paliwa.

Tyle teorii. Praktyka z kolei została skrupulatnie wyliczona przez ADAC. Technicy tego automobilklubu twierdzą, że włączenie ogrzewania tylnej szyby, siedzeń, kabiny oraz oświetlenia pojazdu wymaga około 500 Watt. To oznacza, że w trakcie pokonywania dystansu 100 kilometrów spalanie samochodu zwiększy się o pół litra paliwa. Na trasie Wrocław - Warszawa, liczącej około 350 kilometrów koszt przejazdu zwiększy się zatem o ponad 8 PLN. Z powyższych wyliczeń ADAC można przyjąć, że na wyprodukowanie 100 Watt energii elektrycznej alternator potrzebuje dodatkowo 0,1 l. paliwa.

Aby wyniki testu były najbardziej miarodajne, ADAC sprawdziło zapotrzebowanie na prąd urządzeń, z uwzględnieniem różnych klas samochodów. Z badań wyłania się następujący obraz: wentylacja kabiny zabiera 171 Watt (przy średnim poziomie nawiewu), światła mijania 125 Watt, lampy tylne i światło przeciwmgłowe (z tyłu) 35 Watt, dodatkowe reflektory przeciwmgłowe z przodu 110 Watt, ogrzewanie foteli 102 Watt, ogrzewanie kierownicy 50 Watt, podgrzewane lusterka 40 Watt. Relatywnie niewiele energii do działania potrzebuje radio - 21 Watt, czy mobilna nawigacja - 7 Watt. Szczególnie oszczędne są zewnętrzne odtwarzacze muzyki. Dla przykładu iPod generuje zapotrzebowanie mocy 2 Watt. Suma summarum łączne wykorzystanie wszystkich tych urządzeń w jednym czasie zwiększy zapotrzebowanie na prąd o ponad 600 Watt.

Stąd rada, by elektryczne dobrodziejstwa techniki włączać tylko wtedy kiedy są naprawdę potrzebne. oczywiście pomijamy tutaj urządzenia, które mają służyć poprawie bezpieczeństwa. Te muszą być włączone cały czas. Ale ogrzewanie tylnej szyby powinno zostać wyłączone w momencie kiedy znikną z niej pokłady zmarzliny. Ogrzewanie siedzeń jest przyjemne, ale po pewnym czasie ciało człowieka na tyle się rozgrzeje, że nie będzie się odczuwać różnicy temperatur.

Podobne wiadomości:

Skoda z ogrzewaniem postojowym

Skoda z ogrzewaniem postojowym

Technika 2015-12-29

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Aktualności 2016-02-02

Komentuj:

~kierowca 2010-12-23

I już teraz wiadomo do czego był potrzeby nakaz jazdy na światłach przez całą dobę. Paliwo, żarówki, akumulatory, ... = większe wpływy z VAT.

kiier 2010-12-20

@icek O, takim starem przejechałbym się z przyjemnością:)

~icek 2010-12-20

mam Stara 29 z benzynowym 4.8 litra Leyland, był Perkins ale był za słaby. a Prius to ... kuzyn ma auto handel, ale fajne będą na wiosnę bo teraz to same szroty popowodziowe

~sdf 2010-12-19

...sorry, wzrost, a nie spadek (poniżej)...

~sdf 2010-12-19

@lalek, Nikt nie kwestionuje tego, że wycieraczki czy ogrzewane fotele zużywają energię, bo to akurat jest dość oczywiste. Pisałem wyłącznie o tezie autora artykułu, że niższa temperatura powoduje spadek zużycia paliwa poprzez zmianę jego objętości. I akurat ta teza jest fałszywa. Że finalnie auto pali więcej zimą - tego nie kwestionuję.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.