mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Felgi aluminiowe - dowiedz się więcej

Felgi aluminiowe - dowiedz się więcej

Wygląd samochodu to dość istotna rzecz. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale często świetna linia nadwozia samochodu może zostać zniweczona źle dobranymi kołami. Ludzie często rezygnują z felg aluminiowych z powodu mitów, które funkcjonują w branży. Rozwiewamy te teorie.

Felgi aluminiowe - dowiedz się więcej
Bardzo często pierwszą wymówką dotyczącą zakupu felg aluminiowych jest podobno jakość naszych dróg, co przekłada się na żywotność felg. Nie do końca tak jest. Specjaliści uważają, że jest to jeden z podstawowych mitów, który funkcjonuje w branży motoryzacyjnej. Felgi stalowe w stosunku do aluminiowych są dużo bardziej miękkie, a przez to podatne na uszkodzenie. Dużo bardziej ważną kwestią jest dobór opony. Ogumienie, które posiada większy profil dużo lepiej zabezpiecza felgę przed uszkodzeniem. Na oponach nisko profilowych dużo łatwiej o uszkodzenia, bowiem opona nie amortyzuje już przed uderzeniami. Tutaj krzyżuje się kwestia optymalnego wyglądu z komfortem podróżowania.

Swoją drogą felga aluminiowa jest także w pewnym stopniu plastyczna, ale to tylko zaleta. Podczas uderzenia nie pęknie tylko się odkształci. Wpływa to na bezpieczeństwo i możliwość dalszego podróżowania. Powietrze z opony schodzi wolniej przez co możemy dojechać do miejsca, gdzie spokojnie usuniemy usterkę lub wezwiemy pomoc.

W świecie motoryzacji panuje przekonanie, że felgi aluminiowe są lżejsze od stalowych. Nie zawsze jest to jednak prawda. Często poprzez wygląd i wymogi konstrukcyjne felga aluminiowa zawiera dużo więcej materiału, co mimo wszystko wpływa na wagę. Jednak producenci mimo wszystko pracują nad doskonaleniem procesu produkcji i sukcesywnie obniżają masę felg.


Jednym z atutów wynikających z konstrukcji felgi aluminiowej jest dużo lepszy przepływ powietrza niż w przypadku "stalówek". Dzięki wydajniejszej wentylacji szybciej odprowadzane jest ciepło z układu hamulcowego. Dodatkowo aluminium jest także lepszym przewodnikiem ciepła.

Nie wiedzieć czemu, wielu użytkowników samochodów gdy tylko przychodzi czas wymiany opon letnich na zimowe upiera się przy zakładaniu felg stalowych. Głównym argumentem jest to, że sól drogowa niszczy felgi. Producenci felg dbają o to by powłoki lakiernicze na feldze miały odpowiednią grubość. Przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne mogą doprowadzać do utleniania się aluminium. Wszystko zależy od tego czy decydujemy się na renomowanego producenta, czy postanowiliśmy zaoszczędzić kupując produkt importowany z Chin. Kolejna sprawa jest taka, że zimą zbierający się śnieg szybciej wydostanie się z obręcz felgi niż mocno zabudowanej i przykrytej kołpakiem felgi stalowej. I tutaj dochodzi kolejna sprawa czyli czyszczenie.

Dużo łatwiej jest czyścić felgi aluminiowe, szczególnie te które posiadają kilka niezbyt szerokich ramion. Bardzo często można skutecznie wyczyścić felgi bez konieczności wchodzenia na kanał czy ściągania kół. Pamiętajmy o tym by podczas czyszczenia nie tylko myć, ale także zabezpieczać preparatami z woskiem ten ważny element wyglądu naszego auta.

Na koniec kilka słów na temat ceny. Często kupujący kierują się mitem mówiącym, że stalówki są dużo tańsze od alufelg. Jeżeli podliczymy sobie koszt zakupu felg wykonanych ze stali plus kołpaków to bardzo często okaże się, że w podobnej cenie znajdziemy produkt znanego producenta, wyglądający o niebo lepiej.
Tematy w artykule: felgi aluminiowe oszczedne felgi

Podobne wiadomości:

BMW pracuje nad felgami z włókna węglowego

BMW pracuje nad felgami z włókna węglowego

Technika 2014-02-21

Alufelgi czy stalówki - co zakładać zimą?

Alufelgi czy stalówki - co zakładać zimą?

Aktualności 2014-12-23

Komentuj:

~Kamil 2013-07-09

W końcu ciekawy artykuł. Alufelgi czy felgi aluminiowe to w końcu to samo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.