mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Fiat odwraca się od napędu wodorowego

Fiat odwraca się od napędu wodorowego

Wiele mądrych głów motoryzacji często przypomina światu, że napęd wodorowy to przyszłość i alternatywa dla paliw kopalnych. Okazuje się jednak, że nie wszyscy producenci podzielają tę opinię.

Fiat odwraca się od napędu wodorowego
Fiat mówi nie dla wodoru, zaznaczając, że przyszłością jest szersze zasilanie samochodów w gaz ziemny (CNG). Włoski Fiat uważa, że wodór jest najlżejszym i najmniejszym atomem, a to z kolei powoduje problem z przesyłaniem go w rurociągach po całym kraju tak jak ma to miejsce z CNG.

Producent aut z Turynu mówi również o krótkiej żywotności ogniw paliwowych, na które oddziałuje tlenek węgla wytwarzający się podczas procesu zamiany energii. Zdaniem Fiata technologia ogniw wodorowych nie pozwala na osiągnięcie wydajności podobnej do silników Diesla, do których porównywalna jest efektywność spalania paliwa.

Z drugiej strony Włosi stawiają na gaz ziemny, podkreślając, że faktycznie nie jest on lepszy niż zasilanie samochodów w ropę, ale ma przewagę nad benzynowymi jednostkami. Producent z Turynu dąży do tego by w każdym domostwie znajdowało się urządzenie pozwalające na tankowanie CNG przesyłane od producentów gazu ziemnego. W dalszej perspektywie Fiat spogląda w kierunku elektrycznych samochodów zasilanych bezprzewodowo za pomocą urządzeń znajdujących się w nawierzchni drogi.

Włosi to jak na razie jedyny przeciwnik technologii wodorowej. Większość producentów posiada już prototypowe samochody zasilane wodorem. Wciąż jednak lobby paliwowe blokuje produkcje takich aut na szerszą skalę. Z Drugiej strony ogniwa paliwowe to wciąż droga technologia  i problematyczna, związana z dużą trudnością magazynowania wodoru.

Podobne wiadomości:

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Aktualności 2017-11-20

40 lat Fiata 126p - Maluch...

auto motor i sport 0000-00-00

Równo 40 lat temu, 6 czerwca 1973 roku z taśm montażowych dawnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zjechały pierwsze egzemplarze Fiata 126p - narodził się Mały Polski Fiat, czyli Maluch.

Komentuj:

~maroo 2013-07-13

Przecież Fiat ma prototyp na wodór - Pandę. Nie wiem co z nim się aktualnie dzieje ale jest. Pewnie jest to zbyt drogie rozwiązanie na dzisiaj. Poza tym wodór jest niestety bardzo trudny w przesyłaniu, przechowywaniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!
Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że już od poniedziałku można korzystać z nowej usługi w ramach systemu Historia Pojazdu. Funkcjonalność rozszerzono o zagraniczne samochody, które do tej pory nie były ujęte w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a pojawiły się w ofertach sprzedaży.