mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Ford ostrzeże przed jazdą "pod prąd"

Ford ostrzeże przed jazdą "pod prąd"

Ford przedstawia innowacyjny system Wrong Way Alert, który ostrzeże kierowcę o wjeździe "pod prąd" na autostradę. Niestety na razie Polacy nie będą mogli sprawdzić działania tego układu.

Ford ostrzeże przed jazdą
Ford podkreśla, że zdarzenia drogowe wynikające z jazdy "pod prąd" na autostradzie to w samych Niemczech 3% wszystkich wypadków. Rocznie zaś w nich ginie około 20 osób. Ford postanowił opracować system, który będzie ostrzegał kierowcę, gdy ten będzie wjeżdżał na autostradę „pod prąd”.

Układ Wrong Way Alert analizuje dane z kamery umieszczonej na szybie czołowej oraz nawigacji. Kiedy kierowca zignoruje dwa znaki zakazu wjazdu ustawione na dojeździe do autostrady i minie je system automatycznie wyśle sygnały ostrzegawczy dla kierowcy (dźwiękowe i wizualne). Na razie nowe rozwiązanie techniczne zadebiutuje w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Wrong Way Alert działa w oparciu o system Traffic Sign Recognition i korzysta z tej samej kamery oraz informacji z nawigacji.

Producent spod znaku "błękitnego owalu" pracuje także nad układem, który pomoże kierowcy ominąć pojazdy blokujące pas ruchu. Pozwoli on zapobiec kolizji przez ominięcie zaparkowanych aut lub tych poruszających się wolniej od samochodu którym jedziemy. Nowy układ korzysta z radaru i przedniej kamery i jest oparty na znanych już systemach Forward Collision Warning i Pre-Collison Assist.

Co ciekawe, Ford deklaruje, że nowy system będzie działał w miejskim ruchu ulicznym, ale i na autostradzie. „W sytuacji awaryjnej, gdy kierowca podejmie próbę ominięcia pojazdu poruszającego się z mniejszą prędkością, system aktywuje się wspomagając manewr omijania i zapewniając większą reaktywność układu kierowniczego”, skomentował  Peter Zegelaar, ekspert ds. kontroli hamowania, Ford of Europe.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford

Podobne wiadomości:

Ford Ka+ w polskich salonach. Znamy ceny

Ford Ka+ w polskich salonach. Znamy ceny

Aktualności 2017-08-11

Hennessey VelociRaptor 6x6 - monstrum zza...

auto motor i sport 2016-10-06

Firma Hennessey postanowiła rzucić wyzwanie Mercedesowi i przygotowała na bazie Forda F-150 Raptor konkurenta dla Mercedesa-AMG G63 6x6. Poznajcie VelociRaptora 6x6.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.