mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Ford ostrzeże przed jazdą "pod prąd"

Ford ostrzeże przed jazdą "pod prąd"

Ford przedstawia innowacyjny system Wrong Way Alert, który ostrzeże kierowcę o wjeździe "pod prąd" na autostradę. Niestety na razie Polacy nie będą mogli sprawdzić działania tego układu.

Ford ostrzeże przed jazdą
Ford podkreśla, że zdarzenia drogowe wynikające z jazdy "pod prąd" na autostradzie to w samych Niemczech 3% wszystkich wypadków. Rocznie zaś w nich ginie około 20 osób. Ford postanowił opracować system, który będzie ostrzegał kierowcę, gdy ten będzie wjeżdżał na autostradę „pod prąd”.

Układ Wrong Way Alert analizuje dane z kamery umieszczonej na szybie czołowej oraz nawigacji. Kiedy kierowca zignoruje dwa znaki zakazu wjazdu ustawione na dojeździe do autostrady i minie je system automatycznie wyśle sygnały ostrzegawczy dla kierowcy (dźwiękowe i wizualne). Na razie nowe rozwiązanie techniczne zadebiutuje w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Wrong Way Alert działa w oparciu o system Traffic Sign Recognition i korzysta z tej samej kamery oraz informacji z nawigacji.

Producent spod znaku "błękitnego owalu" pracuje także nad układem, który pomoże kierowcy ominąć pojazdy blokujące pas ruchu. Pozwoli on zapobiec kolizji przez ominięcie zaparkowanych aut lub tych poruszających się wolniej od samochodu którym jedziemy. Nowy układ korzysta z radaru i przedniej kamery i jest oparty na znanych już systemach Forward Collision Warning i Pre-Collison Assist.

Co ciekawe, Ford deklaruje, że nowy system będzie działał w miejskim ruchu ulicznym, ale i na autostradzie. „W sytuacji awaryjnej, gdy kierowca podejmie próbę ominięcia pojazdu poruszającego się z mniejszą prędkością, system aktywuje się wspomagając manewr omijania i zapewniając większą reaktywność układu kierowniczego”, skomentował  Peter Zegelaar, ekspert ds. kontroli hamowania, Ford of Europe.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford

Podobne wiadomości:

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na IAA

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na...

Premiery 2017-09-14

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Aktualności 2017-09-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki
Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki
W czwartek wieczorem na odcinku autostrady A4 pomiędzy Mysłowicami i Katowicami (na jezdni w kierunku Katowic) rusza wymiana nawierzchni. Remont potrwa do drugiej połowy października, a największe utrudnienia czekają na kierowców 13 września.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic