mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Forewarn - inteligentny tempomat

Forewarn - inteligentny tempomat

W sezonie 2006/2007 inteligentny tempomat (SCC) opracowany przez firmę Delphi zostanie zastosowany w dwóch nowych prestiżowych autach europejskich.

Nowa technologia zwiększa precyzję działania urządzenia podczas jazdy na autostradzie i posiada unikalną funkcję "Stop & Go", dzięki której urządzenie znajduje zastosowanie również na zatłoczonych drogach. Nowy system, w skład którego wchodzi także system ostrzegania przed kolizją z przodu, zadebiutuje w roku 2006 w dwóch europejskich samochodach klasy premium.
 
Inteligentny tempomat z Delphi, sprzedawany pod marką Forewarn, wykorzystuje radar śledzący przestrzeń przed samochodem, aby umożliwić kierowcy zachowanie odpowiedniego odstępu od pojazdu jadącego przed nim. Podczas jazdy na autostradzie, kiedy droga z przodu jest pusta, system będzie utrzymywał prędkość ustawioną przez kierowcę. W przypadku wykrycia przed pojazdem samochodów jadących wolniej, system za pomocą kontroli przepustnicy i ograniczonego hamowania automatycznie będzie utrzymywał ustawiony przez kierowcę odstęp (regulacja w zakresie od 1,0 do 2,2 sekundy). Jeśli odstęp zmniejsza się z szybkością wymagającą interwencji kierowcy, uruchamiane są ostrzeżenia głosowe i wizualne.
 
System Forewarn czwartej generacji uważany jest za pierwszy seryjnie produkowany tempomat, który udało się pomyślnie zastosować w warunkach jazdy po mieście. W celu dostarczania wysokiej jakości danych potrzebnych do analizy drogi przy każdej prędkości, Delphi zastosowała radar dający wąską wiązkę promieniowania, który zapewnia lepszą dokładność kątową i rozróżnianie obiektów w porównaniu ze stosowanymi systemami opartymi na wielu wiązkach i stałych czujnikach. Szeroki kąt widzenia (do 15 stopni) wcześnie ostrzega o pojazdach wjeżdżających na nasz pas z przodu oraz zapewnia lepsze śledzenie na ostrych łukach.
 
Pierwsze zastosowania systemu Forewarn obejmować będą także Forward Alert, czyli ostrzeganie kierowcy w sytuacji, kiedy pojazd zbliża się do przeszkody zbyt szybko. Jeśli silne uderzenie przodem jest nie do uniknięcia, Forward Alert przygotowuje też systemy bezpieczeństwa, takie jak poduszki powietrzne i pasy bezpieczeństwa.
 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.