mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Gdzie jest granica skrzyni biegów?

Gdzie jest granica skrzyni biegów?

Kiedyś kierowca miał do dyspozycji skrzynię, która dostarczała 4-5 przełożeń, a dzisiejsze samochody mogą być wyposażone w siedmio czy ośmiobiegowe automaty. Gdzie jest granica? Na to pytanie odpowiada firma ZF.

Gdzie jest granica skrzyni biegów?
Technologia w każdej dziedzinie rozwija się bardzo szybko, a postęp to nieunikniony towarzysz motoryzacji. Jeśli chodzi o konstrukcje skrzyni biegów to podobno limit już został osiągnięty. Firma ZF zdradza, że skrzynie 9-biegowe to naturalna granica.

Prezes firmy ZF Stefan Sommer uważa, że dotarliśmy do miejsca, gdzie stoi ściana której nie da się już przeskoczyć. Skrzynia 9-biegowa to naturalny limit. Zdaniem Sommera dodawanie kolejnych biegów sprawi, że konstrukcja skrzyni biegów będzie cięższa i bardziej złożona co nie przełoży się na wydajność paliwową.

Stanowisko ZF jest ciekawe, zwłaszcza gdy zestawimy to z faktem, że np. Hyundai pracuje nad dostarczeniem na rynek 10-biegowej skrzyni, a Ford wraz z GM pracuje nad stworzeniem 9- i 10-biegowej skrzyni automatycznej. Czyżby ZF nie miało finansów na prace nad skrzyniami np 10-biegowymi i stąd mowa, że 9 biegów to limit?


Podobne wiadomości:

BMW M5 i M6 - nie dla manualnej skrzyni

BMW M5 i M6 - nie dla manualnej skrzyni

Samochody luksusowe 2016-04-06

Ford opatentował 11-biegowy

Ford opatentował 11-biegowy "automat"

Technika 2015-04-13

Komentuj:

~chychak 2012-11-08

masz świetą racje

~użytkownik_automatu 2012-11-08

Technicznie granicy nie ma. Już od dawna są skrzynie bezstopniowe (np. Audi multitronic), które przełożenie zmieniają płynnie (więc teoretycznie mają nieskończenie wiele biegów) Jest jedno ale ... konstukcje są coraż droższe/cięższe i bardziej awaryjne rzecz jasna. Co z tego że spalenie zmniejszą nieznacznie, a jak się zepsuje, to na naprawy wyda się drugie tyle co za paliwo, ot ekologia ... nie ma to jak stare automaty 4-5 biegów firmy ZF, były dopracowane. W tej chwili 70-80% awarii atutomatów to ... elektronika

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando