mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Goodyear RunOnFlat w Polsce

Goodyear RunOnFlat w Polsce

Goodyear wprowadził na nasz rynek oponę w technologii RunOnFlat, umożliwiającą jazdę samochodem nawet po utracie powietrza w niej.

Goodyear RunOnFlat w Polsce

Kiedy opona typu RunOnFlat zostaje przebita i traci powietrze, to dzięki specjalnej wzmocnionej warstwie wewnątrz bocznych ścian opony, obręcz koła jest nadal utrzymywana w odpowiedniej odległości od nawierzchni. To z kolei umożliwia dalszą jazdę, jedynie przy minimalnej zmianie parametrów jezdnych. W porównaniu z tradycyjną oponą, kierowca nie traci kontroli nad pojazdem, a ten z kolei przyczepności. Wzmocnione ścianki boczne w oponach RunOnFlat zwiększają sztywność opony i pozwalają unieść ciężar samochodu nawet po całkowitej utracie powietrza. W takiej sytuacji kierowca może kontynuować podróż przez co najmniej 80 km z maksymalną prędkością 80 km/h. Dzięki temu można bez przeszkód dojechać do domu lub najbliższego serwisu oponiarskiego.

Technologia RunOnFlat oferuje tak wysoki poziom bezpieczeństwa, że kierowcy mogą nawet nie zauważyć nagłej utraty ciśnienia w oponach. Specjalne czujniki montowane we wszystkich czterech oponach informują kierowcę w przypadku takiego zdarzenia. Kilkanaście testów przeprowadzonych przez Goodyeara udowodniło, że użytkownicy nie zauważają żadnej różnicy prowadząc samochód z oponami RunOnFlat, czy z ogumieniem tradycyjnym.

Aż 80 proc. kierowców twierdzi, że w przeszłości przytrafiło im się przebić oponę, a taka sytuacja zazwyczaj trafia się w najbardziej niedogodnych momentach, takich jak wyjazd na rodzinne wakacje, czy na zatłoczonych drogach. Jednocześnie, według Raportu Komisji Europejskiej z 2003 r., opony odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa każdego samochodu, a nieodpowiednio utrzymane lub złej jakości odpowiadają za duży odsetek wypadków na europejskich drogach. Ogólnoeuropejskie statystyki pokazują, że co roku liczba wypadków na drogach, w których dochodzi do obrażeń ciała wynosi ponad 1,4 mln. Do części wypadków dochodzi w wyniku utraty powietrza w oponach lub ich poważnego uszkodzenia.

Istnieje nadzieja, że podobnie jak w przypadku innych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, takich jak pasy bezpieczeństwa, ABS lub poduszki powietrzne, opony RunOnFlat będą montowane już wkrótce jako wyposażenie standardowe we wszystkich samochodach. Obecnie występują one jako opcja dodatkowa lub wyposażenie standardowe w wielu modelach samochodów, m.in.: Audi Q7, BMW – seria 1, 3, 5, 6, X5, Z4 oraz Z8, Corvette, Ferrari F131 oraz F430 Modena, Ford Galaxy i S-MAX, Land Rover, Range Rover, Maserati Quattroporte, Mini, Rolls Royce Phantom.

Obecnie dostępnych jest ponad 50 różnych rozmiarów opon RunOnFlat, m.in. wielokrotnie nagradzane Eagle F1, GSD3, Eagle NCT5 oraz Excellence. W 2004 r. Goodyear sprzedał ponad 1,3 mln opon typu runflat, a w 2005 r. sprzedaż wzrosła do ponad 1,7 mln sztuk.

Tematy w artykule: opony opony Goodyear

Podobne wiadomości:

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto motor i sport

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto...

Aktualności 2015-10-24

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

Aktualności 2015-07-24

Komentuj:

~wir 2006-06-22

Są standardem większości nowych modeli BMW!!!

~znawca 2006-06-22

standardowe wyposażenie bmw z8? to go jeszcze produkują czy nie mogą sprzedać tego co wyprodukowali? a tak go zachwalali... że trudno dostać... taki rozchwytywany niby był nie no trzymajcie mnie.. czy ja przespalem 10 lat? jakie to jest ferrari f131? albo f430 modena? pamiętam, że była 360 (Modena), a teraz jest następca- F430 a Range Rover to jeden z modeli Land Rovera a nie 2 osobne marki. Teraz nie wiadomo nawet czy Discovery III i Freelander też mają te opony w wyposażeniu standardowym

~harry 2006-06-20

Opony RunOnFlat sa w standardzie w modelach GS SC LS Lexusa

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.