mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Autonomiczne samochody, jazda autonomiczna to najnowsze trendy w motoryzacji. Praktycznie każdy z producentów pracuje już nad pojazdem, który będzie przemieszczał się bez ingerencji kierowcy. Niektóre systemy quasi-autonomiczne są już w seryjnych samochodach. Teraz pojawia się koncepcyjna opona firmy Goodyear z czujnikami przygotowana z myślą o samochodach autonomicznych.

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych
Goodyear IntelliGrip, taką nazwę nosi opona pokazana na tegorocznych targach w Genewie. Producent wyposażył ją w szereg czujników, których zadaniem będzie wspieranie jazdy autonomicznej. Goodyeara twierdzi, że opony będą odgrywały kluczową rolę w procesie wymiany informacji, na których mają bazować pojazdy poruszające się bez ingerencji kierowcy.

Szacunki jakie pojawiły się podczas Światowego Forum Ekonomicznego sugerują, że samochody autonomiczne w miastach pojawią się w codziennym użytku w ciągu 10 lat.  Zaś wyniki badań (U.S. Tech Choice Study) przeprowadzone przez J.D. Power wskazują, iż najważniejszym z czynników dotyczących pojazdów autonomicznych będzie technologia, która ma chronić przed kolizjami.Opona Goodyear IntelliGrip posaida specjalnie zaprojektowany bieżnik oraz zaawansowane czujniki. Dzięki temu potrafi rozpoznać nawierzchnie, warunki na drodze oraz zmieniająca się pogodę. Zastosowane rozwiązana będą również odpowiadały za monitorowanie stanu ogumienia i stopnia zużycia bieżnika. Goodyear chwali się, że opracował algorytmy, które uwzględniają takie czynniki, jak m.in. ciśnienie powietrza oraz temperaturę, aby w jak najlepszy sposób mierzyć stan ogumienia.

Czujniki zamontowane w oponie Goodyear IntelliGrip będą przesyłały informacje do głównego komputera samochodu. W ten sposób, gdy wykryją śliską nawierzchnię, to automatycznie przekażą sygnał do jednostki sterującej, która dostosuje prędkość do warunków na drodze. Goodyear zwraca również uwagę, że "inteligentna" opona przyczyni się do skrócenia drogi hamowania i polepszenia stabilności w zakrętach.

Mikrochip, który znalazł zastosowanie w oponie IntelliGrip powstał przy współpracy z firmą Hufa, która tworzy systemy odpowiadające m.in. za monitorowanie ciśnienia w oponie. Nie znamy kosztów wyprodukowania opony Goodyear IntelliGrip, ani jej ceny. Ta biorąc pod uwagę zastosowanie w niej czujniki będzie na pewno sporo wyższa, niż ceny dostępnych na rynku opon.

Podobne wiadomości:

Autonomiczna ciężarówka i 50 tys. puszek Budweisera

Autonomiczna ciężarówka i 50 tys. puszek...

Ciężarówki i Autobusy 2016-10-27

Angela Merkel

Angela Merkel "za" pojazdami autonomicznymi

Aktualności 2016-04-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
WCOTY 2019 - lista kandydatów
WCOTY 2019 - lista kandydatów
Plebiscyt World Car of the Year (WCOTY) edycja 2019 nabiera rozpędu. Poznaliśmy właśnie tak zwaną prowizoryczną listę kandydatów, z której wyłonieni zostaną pierwsi finaliści. Rozpiętość jest ogromna - od Dacii Duster aż po BMW Serii 8.