mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Hamulce nowej generacji w Volvo

Hamulce nowej generacji w Volvo

Jesienią tego roku w ciężarówkach Volvo będą montowane nowoczesne hamulce pomocnicze. Dostępne będą w modelach Volvo FH oraz FM. Pozwolą one na zwiększenie bezpieczeństwa oraz efektywności podczas hamowania samochodami.

Hamulce nowej generacji w Volvo

Nowa generacja hamulców pomocniczych dla samochodów Volvo nazywa się VEB+. Jest ona już dostępna w modelu Volvo FH16. W połączeniu z odpowiednim silnikiem zwiększa ona moc hamowania z 300 kW do 370 kW. Większa wydajność hamowania oznacza w tym przypadku bezpieczniejszy przebieg oraz zmniejszenie kosztów operacyjnych, a także kosztów utrzymania.
 
Efektywne, niezawodne hamulce są jednym z najważniejszych warunków wstępnych w drodze ku bezpiecznej jeździe. W samochodach Volvo jest kilka systemów, które oddziaływają wzajemnie, aby pozwolić na możliwie najlepszą wydajność w każdym wypadku. Poza hamulcami standardowymi występuje hamulec wydechowy, sprężony oraz opóźniacz hydrauliczny. Ta kombinacja może być bardzo skutecznie połączona z hamulcem silnikowym opatentowanym przez Volvo (VEB - Volvo Engine Brake).
 
Technologia VEB polega na oddziaływaniu między regulatorem ciśnienia wydechu, kontrolującym przepływ gazów, a sprężonym hamulcem, który reguluje ciśnienie wewnątrz cylindrów poprzez napełnianie ich lub opróżnianie z gazu. Gdy w cylindrze znajduje się więcej gazu, większy moment wywierany jest na tłok, przez co zwiększa się moc hamowania. VEB+ natomiast działa z pomocą nadciśnienia, dzięki któremu jest możliwa regulacja zaworów bezpośrednio przez przepływ spalin. To sprawia, że dzięki zwiększonemu ciśnieniu na cylindrze osiągany jest większy opór podczas zwalniania. Przy zastosowaniu silnika D13A wzrost siły hamowania oraz jej efektywność i ekonomiczność szacowana jest na około 25 procent. Jest to szczególnie widoczne przy pokonywaniu bardzo długich zjazdów skierowanych w dół.
 
Czytaj także:

Volvo: Nowe modele dla USA (2006-03-29)

Volvo FH16: Najmocniejszy ciężarowiec (2006-02-02)

Bezpieczne nowości Volvo (2004-10-13)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo

Podobne wiadomości:

Volvo XC60 - czas na wersję Polestar

Volvo XC60 - czas na wersję Polestar

Aktualności 2017-07-11

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-26

Komentuj:

~adam g. 2006-06-01

Co za fatalne tlumaczenie !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.