mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Hybrydowa skrzynia

Hybrydowa skrzynia

General Motors przy współpracy z DaimlerChrysler AG oraz BMW AG skonstruował nowoczesną skrzynię biegów, która pozwoli samochodom SUV oraz luksusowym na wydostanie się z grupy "połykaczy" paliwa.

Hybrydowa skrzynia
Dwu-trybowa, przystosowana do ciężkich warunków skrzynia, napędzać będzie samochód na przednią oś. Jest ona pomniejszoną oraz zmodyfikowaną wersją skrzyni używanej w hybrydowo-wysokoprężnych miejskich busach marki GM. Jej producenci obiecują wzrost ekonomiczności na poziomie 25 procent w samochodach SUV takich jak np. Chevrolet Tahoe oraz Dodge Durango. W praktyce oznacza to, że ważący przeszło 2 tony Tahoe mógłby spalać nieco ponad 10 l/100km w cyklu mieszanym, w porównaniu z 13,5 l/100 km, które spala dotychczasowy model. Stopień ekonomiczności mógłby wzrosnąć jeszcze bardziej, gdyby skrzynię zamontowano w lżejszym samochodzie z grupy luksusowych, bądź też połączono z oszczędnym silnikiem wysokoprężnym.
 
Zobacz galerię zdjęć modelu Cadillac Escalade
 
Przy niskich prędkościach, a także podczas jazdy w korkach, skrzynia będzie przełączać napęd na dwa silniki elektryczne. W przeciwieństwie do standardowych przekładni montowanych w samochodach o napędzie hybrydowym, ta nowatorska konstrukcja pozwoli na ciągnięcie za sobą ciężkich ładunków, takich jak łodzie, bądź też przyczepy dla koni. Specjalnie zaprojektowany komputer będzie cały czas obserwować prędkość samochodu wraz z jego obciążeniem oraz nachyleniem drogi. Dzięki temu skrzynia biegów będzie dostosowywać ustawienia aby uzyskać najbardziej ekonomiczną jazdę.
 
Zobacz galerię zdjęć modelu Chevrolet Tahoe

Nowa skrzynia zadebiutuje na rynku najprawdopodobniej jesienią 2008 roku w modelach Chevy Tahoe, GMC Yukon oraz Cadillac Escalade. Także w tym samym okresie powinien pojawić się nowy Dodge Durango wyposażony w nową przekładnię. Oba niemieckie koncerny, BMW oraz Mercedes-Benz nie określiły jeszcze, które z samochodów będą miały w swoim wyposażeniu nową skrzynię i kiedy ewentualnie będą w produkcji.
 
Czytaj także:
 
"Dodge Durango - SUV z hybrydą" (2006-04-05)

"Cadillac z hybrydą" (2006-02-02)

 

Podobne wiadomości:

Chevrolet Corvette Z06 ma problem z silnikiem

Chevrolet Corvette Z06 ma problem z silnikiem

Aktualności 2015-08-17

Dodge Durango SRT - SUV z osiągami supersamochodu

Dodge Durango SRT - SUV z osiągami...

Premiery 2017-02-10

Komentuj:

~józek urzędas 2006-05-04

W Polsce to my się cieszymy ,że jest socjalizm ,bo możemy Kowalskiego za morde po ziemi ciągać ,a niech płaci wysokie podatki na nasze wczasy i nasze piękne biurowce . Dlatego ja i moja cała rodzina ,zatrudniona w państowych niewydolnych firmach ,zawsze głosujemy na te same czerwone mordy czy to z prawa czy lewa . Po prostu kochamy socjalizm .

~alek 2006-05-04

ale co to zmieni w polskiej rzeczywistosci, czy 10 czy 13 l/100 km i tak oznacza to kupe pieniedzy przy typowej jedzie, tzn 70% w ruchu miejskim i 30% w pozamiejskim.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policja dostała nowe laserowe mierniki prędkości
Policja dostała nowe laserowe mierniki prędkości
Policjanci z wydziałów ruchu drogowego w całej Polsce otrzymali pierwszą partię nowych mierników prędkości. W ręce policjantów trafiło 200 egzemplarzy urządzeń LTI 20/20 TruCam, które zastąpią wysłużone Iskry.