mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Hybrydowe diesle

Hybrydowe diesle

Grupa PSA Peugeot Citroen dzisiaj zaprezentowała dwa demonstracyjne modele Peugeot 307 oraz Citroen C4, z elektryczno-wysokoprężnym napędem hybrydowym.

Hybrydowe diesle

Średnie zużycie paliwa obu modeli wyposażonych w 1,6-litrową jednostkę HDi wynosi 3,4 l/100 km, emisja dwutlenku węgla zaś wynosi 90 gramów na kilometr. Uzyskane wyniki są o ok. 25% lepsze niż podobnych modeli hybrydowych, które dysponują jednak silnikami benzynowymi.

Prototypowe jeszcze Peugeot 307 oraz Citroen C4 oprócz napędu hybrydowego dysponują filtrem cząstek stałych oraz systemem Stop&Start. Rozwiązanie francuskiej grupy pozwala na kontynuowanie jazdy wyłącznie przy działającym silniku wysokoprężnym, w przypadku gdy silniki elektryczne wyładują się całkowicie. Hybrydy innych producentów w takiej sytuacji muszą zostać doładowane.

Do prędkości 50 km/h mogą być użyte tylko same silniki elektryczne, co znacznie zmniejsza hałas oraz emisję zanieczyszczeń szczególnie w ruchu miejskim. Natomiast przy pracujących obu typach napędu łączna moc zwiększa się nawet o 35%.

Debiut rynkowy hybrydowych wersji francuskiego koncernu może nastąpić już w 2010 roku. Głównym problemem wciąż pozostają wysokie koszty wprowadzenia tej technologii do seryjnej produkcji. Różnica w cenie pomiędzy hybrydowym silnikiem HDi a zwykłym dieslem jest zbyt duża. Aby hybrydy stały się konkurencyjne cenowo musiałyby być tańsze o połowę.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Citroen C4
Citroen C4
Cena podstawowa już od: 59 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Peugeot 3008 wygrywa COTY 2017!

Peugeot 3008 wygrywa COTY 2017!

Aktualności 2017-03-06

Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross

Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross

Aktualności 2017-08-05

Komentuj:

~Jacek 2007-06-29

Podziwiam francuzów za nowoczesność. Hybryda na dieslu-to dopiero coś. Niestety francuskie auta nie są bezawaryjne. Wolałbym coś takiego w wydaniu Toyoty. A jeszcze lepiej Audi, i to aluminiowe, małe, jak A2. Czas pokaże, co na to Japończycy i Niemcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Nowy Ford Focus zadebiutuje dopiero po imprezie w Genewie, ale na szwajcarskich halach wystawowych nie zabraknie kilku nowości od producenta spod tego znaku. Jedną z nich będzie odświeżony Ford Ka+.