mojeauto.pl > motogazeta > Technika > ILS - Inteligent Light System

ILS - Inteligent Light System

Podczas tegorocznych, międzynarodowych targów motoryzacyjnych w Nowym Jorku została zaprezentowana nowa generacja modelu Mercedes klasa E. Wraz z nią swój debiut miała nowa technologia Inteligentnego Systemu Oświetleniowego stworzona przez specjalistę w tej branży, firmę Hella.

ILS - Inteligent Light System

Nowoczesne światła szosowe pozwalają na oświetlanie lewej krawędzi szerzej oraz dalej niż dotychczasowe, standardowe światła mijania. Zasięg reflektorów został powiększony o około 10 m, wobec czego wszelkie przeszkody, bądź też niespodziewanych użytkowników drogi będzie można zobaczyć szybciej.

Nowością są także światła autostradowe, które aktywują się automatycznie po przekroczeniu prędkości 90 km/h. Wtedy też zostaje aktywowany strumień światła o zasięgu 120 m oświetlający całą szerokość szosy. W centralnej części kierowca widzi więcej o około 50 metrów.  W system ILS wchodzą także światła przeciwmgielne, które poprawiają orientację kierowcy we mgle oraz redukują samo-oślepianie spowodowane przez odbijanie się światła od mgły.

Kolejną funkcją ILS jest doświetlanie pobocza, przez co zwiększane jest bezpieczeństwo na skrzyżowaniach oraz podczas powolnej jazdy po zakrętach. Inteligentny system oświetleniowy ILS od strony technologicznej oparty jest na module VarioX Helli. System projektorowy wyposażono w lampę wyładowczą (ksenonową), w której miejsce klasycznej przesłony odcinającej światło od cienia zajął bęben wykonany w technice swobodnych pól. Na jego powierzchni zostało zintegrowanych kilka precyzyjnie skalkulowanych konturów dla różnych strumieni światła. Inteligentna elektronika steruje obrotem bębna, czyli realizuje odpowiedni strumień światła. Potrafi on w ułamku sekundy się obrócić, wprowadzając właściwy kontur w strumień światła z reflektora, który zmienia rozkład światła na drodze.

Czytaj także:

"MAP-sensory" (2006-04-06)

"Szeroka paleta żarówek Helli" (2006-02-09)

"Hella Polska firmą roku" (2005-12-12)


Podobne wiadomości:

Diodowe spojrzenie nowego Opla Astry

Diodowe spojrzenie nowego Opla Astry

Technika 2015-05-13

Te systemy bezpieczeństwa są najczęściej wybierane

Te systemy bezpieczeństwa są najczęściej...

Technika 2014-09-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!
Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że już od poniedziałku można korzystać z nowej usługi w ramach systemu Historia Pojazdu. Funkcjonalność rozszerzono o zagraniczne samochody, które do tej pory nie były ujęte w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a pojawiły się w ofertach sprzedaży.