mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Idzie zima. Twój samochód jest gotowy?

Idzie zima. Twój samochód jest gotowy?

Za oknami co prawda nie ma jeszcze śniegu, ale kolory zmieniają się już na coraz bardziej białe. Do tego temperatura oscyluje już w okolicach zera z tendencją na minus. To ostatni gwizdek, by przygotować nasze auto do zimy.

Idzie zima. Twój samochód jest gotowy?

Za chwile spadnie śnieg i temperatura spadnie kilka kresek poniżej zera. Dlatego warto przygotować się, zanim zima zaskoczy nas podobnie jak drogowców. Pierwszym elementem, który może nas zawieść w zimowy poranek, jest układ elektryczny naszego samochodu. Wszystko przez to, że przy minusowych temperaturach pojemność akumulatora maleje, a niedoładowany nie będzie w stanie zapewnić natężenia prądu koniecznego do uruchomienia pojazdu.

W przypadku samochodów z silnikiem diesla poza akumulatorem równie ważny jest stan świec żarowych. Jeżeli mamy taką możliwość, to akumulator warto doładować przez jedną noc. Jeżeli nie, możemy zlecić taką usługę w warsztacie samochodowym w naszej okolicy. Gdy okaże się, że żywot samochodowej baterii się kończy, nie zwlekajmy z zakupem nowej. Nowoczesne akumulatory to już nie te same konstrukcje co kiedyś.

Jeżeli udało nam się dostać do samochodu bez odrywania uszczelek, to warto pomyśleć w tym momencie o posmarowaniu ich specjalnym silikonem, który zabezpieczy je przed zamarzaniem.

Kolejna sprawa, zanim ruszymy, to sprawdzenie cieczy w układzie chłodzenia. Zbyt mocno rozcieńczony płyn chłodniczy nie będzie się nadawał zbytnio do eksploatacji zimą. Powinniśmy udać się do pobliskiego warsztatu lub samemu sprawdzić jego temperaturę krzepnięcia. Konsekwencje zamarzniętego płynu mogą być poważne, z pęknięciem bloku silnika włącznie.

Żeby podczas mroźnej zimy silnik uruchomił się bez problemu, potrzebne jest dobre zasilanie z akumulatora, ale także paliwo w baku. Podczas zimowej aury starajmy się, by bak był możliwie pełny. Będzie to zapobiegać zamarzaniu wody, która skropliła się w baku. Tankujemy samochód tylko na sprawdzonych stacjach, a zawczasu warto zakupić także specjalny środek, który będzie zapobiegał wytrącaniu się parafiny z oleju napędowego (dotyczy tylko samochodów z silnikiem diesla).

Jeżeli do tej pory nie zmieniliśmy jeszcze letniego ogumienia, to nie ma na co czekać. Temperatura już dawno spadła poniżej 7 stopni Celsjusza, a to oznacza, że letnie opony straciły większość swoich właściwości. Na śniegu będą zupełnie nieprzydatne, ponieważ twardy bieżnik nie będzie w stanie „wgryzać” się w taki rodzaj nawierzchni. Jeżeli w najbliższym czasie zamierzamy wybierać się w rejony górskie warto już teraz wrzucić do bagażnika łańcuchy, a także próbnie je założyć, by potem nie było niespodzianek.

Sprawny układ wentylacji kabiny to ważny czynnik, ponieważ nie będziemy musieli denerwować się parującymi szybami. Przede wszystkim wymieniamy materiałowe dywaniki na gumowe, sprawdzamy stan filtra kabinowego oraz okolice jego umocowania. Czasami w podszybiu zbierają się liście oraz inne zanieczyszczenia, które utrudniają doprowadzanie powietrza.

Na wyposażeniu standardowym naszego samochodu powinno się znaleźć także kilka akcesoriów, które pomogą nam,gdy zima zwiększy swoje obroty. Jest to przede wszystkim miotełka do zgarniania śniegu, skrobaczka do szyb. Przyda się także jakiś środek na bazie sylikonu do rozmrażania zamarzniętego zamka. Dobrze jest mieć także saperkę, gdyby zdarzyło się gdzieś zakopać w śniegu.

 

Tematy w artykule: zima auto w zimie

Podobne wiadomości:

Diesel w zimie. Jak dbać o ten silnik

Diesel w zimie. Jak dbać o ten silnik

Serwis auta 2016-01-14

Mycie samochodu zimą

Mycie samochodu zimą

Serwis auta 2015-12-08

Komentuj:

~grahan 2012-12-22

Akumulator nowy to akurat teraz najmniejszy koszt. można kupić nawet polski, nieco tańszy, choćby Jenoxa i powinien się sprawować nie gorzej niż te droższe, najpopularniejsze zachodnie.

~michu 2012-12-06

Do diesla nie lać żadnego badziewia.Nawet w największe mrozy lać nafte w stosunku mniej więcej 1/10 i zapomnicie o zamarzającym paliwie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.