mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Infotainment według Kia

Infotainment według Kia

Na genewskim Salonie Samochodowym Kia pokazuje dwie innowacyjne koncepcje systemów infotainment, które rzucają światło na przyszłość tego typu technologii w samochodzie. Są to systemy IVI (in-vehicle-infotainment) oraz UCD (user-centred driving).

Infotainment według Kia
Infotainment w samochodzie (IVI)
Ideą koncepcji IVI jest stworzenie centrum mobilnej informacji i rozrywki, obsługującego funkcje nawigacji satelitarnej, reprodukcji muzyki i video, bezprzewodowego ładowania baterii smartfonów i tabletów PC oraz łączności w sieci WiFi.

Menu obejmuje pięć podstawowych opcji: nawigacja, multimedia, streaming muzyki, łącze bezprzewodowe (smart device interlock) oraz serwis app store wybieranych na 10,6-calowym ekranie dotykowym w konsoli centralnej, przyciskami na kierownicy lub komendami głosowymi.

Drugi ekran o przekątnej 11,1 cala służy do wyświetlania wskazań innowacyjnego systemu nawigacji ARN (Augmented Reality Navigation), wybieranych przez kierowcę widgetów (prognozy pogody, wiadomości, serwis finansowy) oraz statusu ustawień HVAC (ogrzewania, przewietrzania i klimatyzacji).

System nawigacji ARN wykorzystuje videokamery na zewnątrz pojazdu oraz specjalne aplikacje mobilne (apps) i sterowanie komendami głosowymi. Oprócz podawania precyzyjnych wskazówek kierunkowych ARN „nakłada” na wirtualną mapę trasy miejsca zainteresowania (POI) oraz informacje dotyczące m.in. warunków jazdy oraz lokalizacje świateł kierujących ruchem drogowym.


User-centred driving
System wspomagający kierowcę (UCD). Koncepcja UCD reprezentuje nowe podejście do relacji pomiędzy samochodem a jego pasażerami, wyznaczając kolejny etap na drodze podwyższania bezpieczeństwa jazdy i przyjemności prowadzenia.

Sterowanie systemem UCD odbywa sie przy pomocy 12,3 calowego ekranu dotykowego LCD o wysokiej rozdzielczości 1280 x 480 pikseli. Projekcja przezierna HUD (head-up display) umożliwia wyświetlanie na szybie czołowej najważniejszych dla kierowcy informacji oraz wskazań nawigacji satelitarnej.

Jedną z ważnych funkcji systemu UCD jest monitorowanie twarzy kierowcy, w tym zmian w ruchach oczu, przy pomocy podczerwieni. Pozwala to zapobiegać ewentualnym wypadkom w wyniku zaśnięcia za kierownicą.

Także pod kątem bezpieczeństwa jazdy UCD obejmuje wibrujący przełącznik na kierownicy, który umożliwia sterowanie różnymi  funkcjami systemu infotainment bez odrywania oczu od drogi, kierując się delikatnymi drganiami odczuwanymi na opuszkach palców.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Kia
Tematy w artykule: Kia multimedia multimedia w samochodzie

Podobne wiadomości:

Kia Picanto X-Line już dostępna

Kia Picanto X-Line już dostępna

Aktualności 2018-02-01

Kia Lotos Race 2017 - niebawem start

Kia Lotos Race 2017 - niebawem start

Aktualności 2017-02-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.