mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Innowacyjna opona do aut elektrycznych

Innowacyjna opona do aut elektrycznych

Michelin opracowało nową, energoszczędną oponę przeznaczoną dla samochodów elektrycznych marki Renault. Badania nad nią trwały cztery lata. Michelin Energy E-V ma pozwolić na zwiększenie zasięgu o 6 procent.

Innowacyjna opona do aut elektrycznych
Głównym założeniem prac było stworzenie opony pozwalającej wydłużyć zasięg pierwszego w pełni elektrycznego samochodu Renault ZOE. Konstrukcja opony MICHELIN ENERGY™ E-V jest zgodna z przyświecającym twórcom pojazdu podejściem Range OptimiZEr, które łączy w sobie szereg innowacji zwiększających zasięg samochodu.

Przykładowo podczas jazdy w mieście opony MICHELIN ENERGY™ E-V wydłużają dystans pokonywany przez samochód o 6 proc. Innowacyjne opony  MICHELIN ENERGY™ E-V (15- i 19-calowe) znajdą się w wyposażeniu wszystkich wersji Renault ZEO.

Jak ważne są opony w przypadku pojazdów elektrycznych?

Aż do 30 proc. – właśnie za taką część energii zużywanej przez pojazdy elektrycznej odpowiadają opony. Ich kluczowa rola w zwiększaniu efektywności samochodu wynika z faktu, że przy każdym kontakcie z jezdnią opona ulega odkształceniu, co powoduje jej nagrzewanie i utratę części energii przesyłanej przez silnik. Redukcja tego zjawiska powoduje zmniejszenie zużycia energii przez pojazd. Technologia Michelin wykorzystana w MICHELIN ENERGY™ E-V idzie o krok dalej – podczas standardowej jazdy opony nagrzewają się w niewielkim stopniu, tym samym redukując zużycie energii, natomiast w czasie hamowania powierzchnia bieżnika rozgrzewa się szybko, poprawiając przyczepność i skracając przez to dystans hamowania.

Podobne wiadomości:

Toyota pracuje nad autami elektrycznymi

Toyota pracuje nad autami elektrycznymi

Technika 2016-11-08

Opony kupuj z głową

auto motor i sport 0000-00-00

Opony są jedynym elementem pojazdu, mającym kontakt z nawierzchnią. Bez względu na to, jak nowoczesne jest Twoje auto i jak dobrym jesteś kierowcą, to właśnie opony stoją na straży Twojego bezpieczeństwa. Ty i Twoi bliscy jesteście cennym ładunkiem, więc wybór opon naprawdę ma znaczenie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden
Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden
Rok 2017 był najlepszym dla polskich dealerów w XXI wieku. Przez dwanaście miesięcy zarejestrowano nad Wisłą 483 195 samochodów. Po raz ostatni podobny wynik odnotowano w 1999 roku.