Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Innowacyjna opona do aut elektrycznych

Innowacyjna opona do aut elektrycznych

Michelin opracowało nową, energoszczędną oponę przeznaczoną dla samochodów elektrycznych marki Renault. Badania nad nią trwały cztery lata. Michelin Energy E-V ma pozwolić na zwiększenie zasięgu o 6 procent.

Innowacyjna opona do aut elektrycznych
Głównym założeniem prac było stworzenie opony pozwalającej wydłużyć zasięg pierwszego w pełni elektrycznego samochodu Renault ZOE. Konstrukcja opony MICHELIN ENERGY™ E-V jest zgodna z przyświecającym twórcom pojazdu podejściem Range OptimiZEr, które łączy w sobie szereg innowacji zwiększających zasięg samochodu.

Przykładowo podczas jazdy w mieście opony MICHELIN ENERGY™ E-V wydłużają dystans pokonywany przez samochód o 6 proc. Innowacyjne opony  MICHELIN ENERGY™ E-V (15- i 19-calowe) znajdą się w wyposażeniu wszystkich wersji Renault ZEO.

Jak ważne są opony w przypadku pojazdów elektrycznych?

Aż do 30 proc. – właśnie za taką część energii zużywanej przez pojazdy elektrycznej odpowiadają opony. Ich kluczowa rola w zwiększaniu efektywności samochodu wynika z faktu, że przy każdym kontakcie z jezdnią opona ulega odkształceniu, co powoduje jej nagrzewanie i utratę części energii przesyłanej przez silnik. Redukcja tego zjawiska powoduje zmniejszenie zużycia energii przez pojazd. Technologia Michelin wykorzystana w MICHELIN ENERGY™ E-V idzie o krok dalej – podczas standardowej jazdy opony nagrzewają się w niewielkim stopniu, tym samym redukując zużycie energii, natomiast w czasie hamowania powierzchnia bieżnika rozgrzewa się szybko, poprawiając przyczepność i skracając przez to dystans hamowania.

Podobne wiadomości:

Elektryczna marka Volkswagena w Chinach

Elektryczna marka Volkswagena w Chinach

Aktualności 2016-10-06

Milion aut elektrycznych w Polsce - do 2025 roku

Milion aut elektrycznych w Polsce - do 2025...

Aktualności 2016-09-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma powraca, ale tym razem jako marka wskrzeszona przez chińskiego inwestora. Model Revero to nowe wcielenie samochodu znanego przedtem jako Fisker Karma, czyli głównego konkurenta Tesli.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj