mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Innowacyjna opona do aut elektrycznych

Innowacyjna opona do aut elektrycznych

Michelin opracowało nową, energoszczędną oponę przeznaczoną dla samochodów elektrycznych marki Renault. Badania nad nią trwały cztery lata. Michelin Energy E-V ma pozwolić na zwiększenie zasięgu o 6 procent.

Innowacyjna opona do aut elektrycznych
Głównym założeniem prac było stworzenie opony pozwalającej wydłużyć zasięg pierwszego w pełni elektrycznego samochodu Renault ZOE. Konstrukcja opony MICHELIN ENERGY™ E-V jest zgodna z przyświecającym twórcom pojazdu podejściem Range OptimiZEr, które łączy w sobie szereg innowacji zwiększających zasięg samochodu.

Przykładowo podczas jazdy w mieście opony MICHELIN ENERGY™ E-V wydłużają dystans pokonywany przez samochód o 6 proc. Innowacyjne opony  MICHELIN ENERGY™ E-V (15- i 19-calowe) znajdą się w wyposażeniu wszystkich wersji Renault ZEO.

Jak ważne są opony w przypadku pojazdów elektrycznych?

Aż do 30 proc. – właśnie za taką część energii zużywanej przez pojazdy elektrycznej odpowiadają opony. Ich kluczowa rola w zwiększaniu efektywności samochodu wynika z faktu, że przy każdym kontakcie z jezdnią opona ulega odkształceniu, co powoduje jej nagrzewanie i utratę części energii przesyłanej przez silnik. Redukcja tego zjawiska powoduje zmniejszenie zużycia energii przez pojazd. Technologia Michelin wykorzystana w MICHELIN ENERGY™ E-V idzie o krok dalej – podczas standardowej jazdy opony nagrzewają się w niewielkim stopniu, tym samym redukując zużycie energii, natomiast w czasie hamowania powierzchnia bieżnika rozgrzewa się szybko, poprawiając przyczepność i skracając przez to dystans hamowania.

Podobne wiadomości:

Toyota pracuje nad autami elektrycznymi

Toyota pracuje nad autami elektrycznymi

Technika 2016-11-08

Francja - zakaz sprzedaży aut spalinowych do 2040 roku

Francja - zakaz sprzedaży aut spalinowych do...

Aktualności 2017-07-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.