mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Innowacyjne lampy w BMW 5

Innowacyjne lampy w BMW 5

Trzy i pół roku po wejściu na rynek nowego BMW Serii 5, auto otrzymało face-lifting obejmujący również zmianę reflektorów. Inżynierowie Helli wraz z kolegami z BMW opracowali m.in.: nowe reflektory główne oraz tylne lampy zespolone.

Innowacyjne lampy w BMW 5

Gładkoszybowe reflektory główne w wersji podstawowej obejmują podwójny, kombinowany system projektorowy i swobodnych pól, zasilane przez halogenowe żarówki H7 dla świateł mijania i drogowych, a także cztery pierścieniowe światła pozycyjne wykonane ze światłowodów. Opcjonalnie światła oparte są na lampach ksenonowych, a same reflektory są wówczas biksenonowe. Po uruchomieniu silnika automatycznie włączają się cztery światłowodowe pierścienie, zapewniając dobrą widoczność auta w świetle dziennym. Po włączeniu oświetlenia głównego intensywność świetlna pierścieni zostaje obniżona do poziomu wymaganego dla świateł pozycyjnych.

Kolejnym usprawnieniem dążącym do dalszego zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu są biksenonowe reflektory główne z funkcją adaptacyjnego doświetlania zakrętów w połączeniu ze statycznymi światłami zakrętowymi. Dynamiczne doświetlanie w czasie rzeczywistym działa za pośrednictwem sterowników połączonych z kontrolą kąta skrętu kół, kąta odpadania i prędkości. Aby uzyskać ten efekt, biksenonowa lampa projektorowa instalowana jest w ramce, która może się obracać wokół osi pionowej. Kąt wychylenia sięgający 15 stopni do zewnątrz i 8 do wewnątrz zaprojektowano dla zakrętów o promieniu do ok. 200 m. Aktywne oświetlenie zakrętowe funkcjonuje zarówno w trybie świateł mijania, jak i drogowych i zawsze dostosowuje się do aktualnej prędkości. Funkcja doświetlania włącza się jako dodatek do świateł mijania przy prędkości do 40 km/h, kiedy kierowca włącza kierunkowskaz by zakręcić (nie zmienić pas) lub pokonuje ciasne zakręty. W „brewce” nad lampą główną zintegrowano kierunkowskaz i marker boczny. Zasilane są łącznie siedmioma diodami LED. 6 z nich rzuca swe pomarańczowe światło w przód i w bok, siódma dioda zasila światłowód ciągnący się nad lampą i na bok, jako marker boczny.

Także tył nowego BMW 5 prezentuje dyskretną, lecz wyraźną zmianę. Gładkoszybowe lampy zespolone są teraz dopełnieniem lamp głównych z przodu. W sedanie 18 diod w dwóch rzędach tworzy kierunkowskaz na górze lampy. Z boku kierunkowskaz przechodzi w marker, realizowany przez kolejne cztery diody oraz lampkę odblaskową. Niezwykły efekt daje promieniowego kształtu światło pozycyjne tylne, na które składa się 5 światłowodów (każdy zasilany diodą LED) oraz okrągły odbłyśnik z żarówką. Jeśli to konieczne, przejmuje ona funkcję światła przeciwmgłowego. Za światłowodami zrealizowano dwustopniowe światło stopu z dwiema ukrytymi żarówkami. Czerwona lampka odblaskowa i biała lampa cofania (z żarówką) dopełniają lampę zespoloną sedana serii 5.

Czytaj także:

Inteligentne reflektory przyszłości (2007-04-12)

Oszczędne światła dzienne (2007-03-01)

Czarne znów jest trendy (2006-11-29)

Sprawdź dostępne konfiguracje:

BMW Seria 5
BMW Seria 5
Cena podstawowa już od: 216 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o BMW Seria 5 Wszystko o BMW
Tematy w artykule: BMW BMW Seria 5

Podobne wiadomości:

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Nowe BMW M5 - silnik, dane techniczne, osiągi

Nowe BMW M5 - silnik, dane techniczne, osiągi

Aktualności 2017-08-31

Komentuj:

~tomasz 2007-04-19

Mam nadzieję ,że nie będą tej jakości co w E39 ,gdzie pękały wewnętrzne mocowania reflektora na byle nierównościach . Z drugiej strony to ku.... jego mać chyba tylko w Azerbejdżanie mają tak gów.... nawierzchnię jak my mamy w Polsce . Rozs.....ć ludzi odpowiedzialnych za niszczenie naszego mienia .

~A 2007-04-18

Czy ktoś wie, czy te tylne lampy da się zamontować do wersji sprzed liftingu? Bo chcę potłuc stare

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.