mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Innowacyjne reflektory Opla podążają za wzrokiem kierowcy

Innowacyjne reflektory Opla podążają za wzrokiem kierowcy

Temat samochodowego oświetlenia jest dzisiaj bardzo popularny wśród bardzo wielu producentów. Diody, lasery, aktywne światła drogowe - te rozwiązania już znamy. Opel szykuje coś zupełnie nowego.

Innowacyjne reflektory Opla podążają za wzrokiem kierowcy
Światła doświetlające zakręty znane są już od kilku dekad, a niedawno producenci przypomnieli sobie o ich istnieniu i montują je w bardzo wielu, nawet tanich autach. Jednak Opel poszedł o krok dalej niż ta technologia dotychczas zawędrowała.

Koncepcja aktywnych świateł doświetlających zakręty polega na badaniu skrętu kierownicy i dostosowaniu do niego snopu świateł mijania bądź drogowych. Inżynierowie Opla wraz z Uniwersytetem z Darmstadt opracowali jednak system daleko sprawniejszy. Bada on ruchy oczu kierowcy i stosując odpowiedni alogrytm steruje reflektorami, doświetlając dokładnie to miejsce na drodze, w które celuje wzrok.

Najważniejszym zadaniem było "nauczenie" systemu ignorowania fałszywych sygnałów, czyli np. spoglądania kierowcy na nieistotne punkty drogi. Ponoć problem ten został rozwiązany i taka technologia po dwóch latach rozwoju projektu zbliża się do fazy wdrożenia do produkcji. Dyrektor działu oświetlenia w Oplu, Ingolf Schneider, twierdzi że system jest na tyle dopracowany, że działa doskonale bez względu na to kto siedzi za kierownicą.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Opel
Tematy w artykule: Opel reflektory oswietlenie

Podobne wiadomości:

Nowy Opel Insignia - znamy polskie ceny i wyposażenie

Nowy Opel Insignia - znamy polskie ceny i...

Aktualności 2017-02-24

Opel Ampera-e - znamy szczegóły

Opel Ampera-e - znamy szczegóły

Aktualności 2017-02-21

Komentuj:

Wieszal 2015-05-15

Jakoś mocno sceptycznie podchodze do tego typu rozwiązań, za kilka lat jak siądze coś w elektronice to nowi kierowcy nie będą się potrafili poruszać się normlanie po drodze, bo samochodem będzie musiał jechać bez tych wszystkich systemów wspomagających.

~vampirek71 2015-04-29

A jeśli ktoś ma zeza? Serio się nad tym zastanawiam, znam kilka osób z takim zezem, że nie wiadomo, do kogo mówią :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
W pogoni za wydajnością
W pogoni za wydajnością
Coraz bardziej zaawansowane układy wtryskowe, poza zwiększaniem mocy silników, optymalizują proces spalania obniżając zużycie paliwa i zmniejszając emisję spalin.