mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Innowacyjne reflektory Opla podążają za wzrokiem kierowcy

Innowacyjne reflektory Opla podążają za wzrokiem kierowcy

Temat samochodowego oświetlenia jest dzisiaj bardzo popularny wśród bardzo wielu producentów. Diody, lasery, aktywne światła drogowe - te rozwiązania już znamy. Opel szykuje coś zupełnie nowego.

Innowacyjne reflektory Opla podążają za wzrokiem kierowcy
Światła doświetlające zakręty znane są już od kilku dekad, a niedawno producenci przypomnieli sobie o ich istnieniu i montują je w bardzo wielu, nawet tanich autach. Jednak Opel poszedł o krok dalej niż ta technologia dotychczas zawędrowała.

Koncepcja aktywnych świateł doświetlających zakręty polega na badaniu skrętu kierownicy i dostosowaniu do niego snopu świateł mijania bądź drogowych. Inżynierowie Opla wraz z Uniwersytetem z Darmstadt opracowali jednak system daleko sprawniejszy. Bada on ruchy oczu kierowcy i stosując odpowiedni alogrytm steruje reflektorami, doświetlając dokładnie to miejsce na drodze, w które celuje wzrok.

Najważniejszym zadaniem było "nauczenie" systemu ignorowania fałszywych sygnałów, czyli np. spoglądania kierowcy na nieistotne punkty drogi. Ponoć problem ten został rozwiązany i taka technologia po dwóch latach rozwoju projektu zbliża się do fazy wdrożenia do produkcji. Dyrektor działu oświetlenia w Oplu, Ingolf Schneider, twierdzi że system jest na tyle dopracowany, że działa doskonale bez względu na to kto siedzi za kierownicą.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Opel
Tematy w artykule: Opel reflektory oswietlenie

Podobne wiadomości:

Opel Crossland X - następca Merivy

Opel Crossland X - następca Merivy

Premiery 2017-01-17

Nadchodzi Opel Grandland X - zapowiedź kompaktowego crossovera

Nadchodzi Opel Grandland X - zapowiedź...

Aktualności 2016-11-18

Komentuj:

Wieszal 2015-05-15

Jakoś mocno sceptycznie podchodze do tego typu rozwiązań, za kilka lat jak siądze coś w elektronice to nowi kierowcy nie będą się potrafili poruszać się normlanie po drodze, bo samochodem będzie musiał jechać bez tych wszystkich systemów wspomagających.

~vampirek71 2015-04-29

A jeśli ktoś ma zeza? Serio się nad tym zastanawiam, znam kilka osób z takim zezem, że nie wiadomo, do kogo mówią :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda pracuje nad hybrydą
Honda pracuje nad hybrydą
Japoński producent postawił sobie bardzo ambitny cel. Do 2030 roku dwie trzecie samochodów sprzedawanych przez tą markę ma być napędzana układem hybrydowym. Dlatego inżynierowie pracują nad nowym rozwiązaniem.