mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Inteligentne reflektory - diody laserowe

Inteligentne reflektory - diody laserowe

Lepszą widoczność pojazdu i doświetlanie drogi - takie cechy ma wyróżniać nowy system oświetlenia w samochodach, nad którym pracuje grupa naukowców z niemieckiego Uniwersytetu Leibniz w Hanowerze. Ich zdaniem przyszłość reflektorów samochodowych to diody laserowe.

Inteligentne reflektory - diody laserowe
Diody laserowe powszechnie stosowane są w fotonice, czyli dziedzinie nauki i techniki, łączącej dokonania optyki, elektroniki i informatyki. I właśnie nad zaadoptowaniem do reflektorów samochodowych tego typu laserów półprzewodnikowych pracują niemieccy badacze. Ich zdaniem diody laserowe w porównaniu do pospolicie stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym halogenów, lamp ksenonowych czy obecnie coraz częściej występujących reflektorów LED, są w stanie emitować większą dawkę światła na drogę.

Ponadto naukowcy są zdania, że dzięki nowej technologii możliwy jest precyzyjniejsze rozdzielenie wiązki świetlnej. W połączeniu z system kamer rozpoznających otoczenie trasy po której podąża pojazd, reflektory z diodami laserowymi można zaprogramować tak, by inteligentnie zmieniały swoje działanie do pojawiających się sytuacji na drodze. Takie reflektory mogą na przykład kierować część wiązki światła w miejsce, gdzie system noktowizyjny (taki stosuje już na przykład Audi o nazwie Night Vision) rozpoznaje obecność pieszych.

"Nowa generacja reflektorów umożliwia przede wszystkim możliwość permanentnej jazdy na światłach drogowych, bez oślepiania innych użytkowników" - dodaje przedstawiciel wydziału rozwoju produktów i budowy urządzeń na hanowerskim uniwersytecie, Roland Lachmayer. "System można ponadto zaprogramować tak, by rozpoznawał różne groźne sytuacje, które mogą przytrafić się podczas jazdy samochodem. Mam tutaj na myśli wtargnięcie na jezdnię dzikiej zwierzyny czy pokonywanie niebezpiecznych zakrętów. System jest w stanie rozpoznać potencjalne zagrożenie i doświetlić krytyczne miejsca" - dodaje.

Aby jednak nowa generacja reflektorów mogła zostać wykorzystana w codziennym użytku, autorzy tego projektu muszą rozwiązać jeszcze kilka istotnych zagadnień. Przede wszystkim w kwestii bezpośredniego wpływu diod laserowych na zdrowie człowieka, jak również aspektów technicznych. Nowe reflektory muszą być odporne na wstrząsy, duże zmiany temperatury i charakteryzować się długą żywotnością.

Podobne wiadomości:

Nowe światła w Audi

Nowe światła w Audi

Technika 2015-07-29

Przygotowanie auta przed podróżą

auto motor i sport 0000-00-00

Zadbaj o auto przed wyjazdem. Żeby urlop nie zmienił się w horror, jeszcze przed startem, dla własnego spokoju i bezpieczeństwa, skontroluj w aucie kilka istotnych rzeczy.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross